Uluslararası Piyasalar – Asya Seansı – 30.09.2015

Asya Sessizliğini Bozdu

Asya seansındaki iki günlük sessizlik bu gece Japonya, Avustralya ve Yeni Zelanda’dan gelen verilerle sonunda bozuldu. Yeni Zelanda verisinde önceki aya göre iyileşme yaşanırken Japonya ve Avustralya verileri beklentileri ıskaladı.
Önce gecenin iyi verisiyle başlayalım. Onun da ne kadar iyi olduğu tartışılır. Yeni Zelanda’dan iş dünyası güven endeksi açıklandı ve -18.9 ile önceki aya göre (son altı yılın dibi) 10 puandan fazla bir iyileşme var. Çin’de yaşanan krizden çok derinden etkileniyor Yeni Zelanda şirketleri ve güven endeksi hala eksilerde geziyor fakat önceki aya göre yaşanan artış pozitif. NZDUSD üzerindeki etkisini de hemen gördük. 0.6370 üzerine tırmandı parite verinin verdiği moralle.
Avustralya’dan inşaat izinleri açıklandı. İnşaat izinlerinde %6.9 ile beklentiden daha keskin bir düşüş var. Piyasalar %2.0’lik bir düşüş bekliyordu. Bu aylık versiyonu ama yıllık versiyonda da %5.1 ile beklentilerden daha yavaş bir artış görüyoruz. Bu sene toplamda 50 baz puan faiz indiren RBA eğer kötü veriler birikmeye devam ederse vitesi tekrar düşürebilir.
Son olarak Japonya’ya bir göz atalım. Perakende satışlar %0.8 ile beklenti altında kaldı ama önceki aya yukarı revize var. Japonya’da yine resesyon riski kapıda. İkinci çeyrekte eksi büyüme kaydeden dünyanın üçüncü büyük ekonomisi için üçüncü çeyrek de çok parlak geçmiyor. BoJ devasa varlık alım programına devam ediyor ve programı geçtiğimiz sene olduğu gibi büyütme olasılığı var. Hatta bazılarına göre Ekim ayında gelebilir bu hamle.
Asya borsalarında pozitif bir hava var. Japonya Nikkei %2.70 artıda kapanırken, Avustralya ASX %2 üzerinde artıda. Diğer yandan Çin Şangay %0.70 üzerinde primli kapanışa yaklaşırken. Pariteler tarafında ise sınırlı hareketler vardı. AUDUSD ve NZDUSD 40-50 pipslik hareketler izlerken, majör pariteleri çok daha durgun bir Asya seansını geride bırakıyor.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.