Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 30.07.2015

FOMC Kararlarından Çıkan Mesaj Ne?

Dün akşam açıklanan FOMC kararlarında beklediğimiz gibi Eylül ayı için herhangi bir ima veya sinyal yoktu. Hatta karar metni ufak tefek nüans değişiklikleri dışında Haziran ayındaki toplantı ile neredeyse bire bir aynı.
En önemli nüans değişikliği ‘faiz artışları için istihdam piyasasında daha fazla iyileşme görmek istiyoruz’ mealindeki ifadenin ‘faiz artışları için istihdam piyasasında biraz daha fazla iyileşme görmek istiyoruz’ şeklinde değiştirilmesi.
Şu anda piyasa tamamen bu küçük değişikliğe odaklanmış durumda. Fed İstihdamdaki iyileşmeyi kabul ediyor fakat biraz daha iyileşme görmek istiyor. Eylül ayındaki toplantıya kadar iki istihdam raporu daha açıklanmış olacak ve şu an piyasadaki algı eğer bu iki rapor da güçlü gelirse Eylül ayında faiz artışı neden gelmesin şeklinde. 
Dünkü kararlar bankalar ve kurumların beklentilerinde ciddi bir değişikliğe yol açmadı. Eylül ve Aralık ayı Fed faiz vadelilerde de çok önemli bir değişiklik yok. Yani dünkü kararlar öncesi Fed faiz artışı için beklentileri neyse bugün de öyle. 
Başta Yellen olmak üzere Fed yetkilileri bir çok kez tarih bazlı yönlendirme yapmayacaklarını, bunun yerine gelen verilere göre her toplantıda yeni bir değerlendirme yapılacağını defalarca açıklamıştı. Yani Fed’in dün Eylül için net bir sinyal vermesi kendi yaklaşımıyla ters düşmesi anlamına gelecekti zaten.
FOMC kararları artık Temmuz ve Ağustos istihdam raporlarının önemini bir derece daha artırdı ve piyasada yaratacağı hareketler çok daha sert olabilir. Tarım dışı istihdam değişimi artık 200 bin üzerinde standardı yakalamış durumda, işsizlik oranı kriz öncesi seviyelerde, haftalık işsizlik başvuruları 42 yılın dibinde. Bu göstergeler zaten oldukça güçlü bir istihdam piyasasına işaret ediyor. Peki Fed’in hala yeterli bulmamasının nedeni nedir?
İstihdam piyasasındaki bu güçlülüğün maaşlarda da kendisini göstermesini istiyor Fed. Haziran ayında ortalama maaşlarda artış yıllık bazda %2.0 ile beklentinin çok altında kalmış ve Mayıs ayında göre de yıllık bazda 0.2 yüzde puan gerilemişti. Bizce önümüzdeki iki istihdam raporunda ortalama maaşlardaki artış diğer göstergelerden çok daha ön planda olacak. 
Teorik olarak maaşlardaki artışın ilerde çekirdek enflasyonu da desteklemesi varsayılıyor. Bu nedenle enflasyonda artışın başlayacağına dair emin olma şartını da yerine getirecek maaşlardaki yükselişin yıllık bazda %2.5 – %3.0 seviyelerine gelmesi.
Tam bir hafta sonra Temmuz ayı istihdam raporu elimizde olacak. Eylül faiz artışının hala masada kalması için diğer göstergelerde çok önemli bir değişiklik olmamasının yanında maaşlarda güçlü bir artış görmemiz gerekiyor görüşündeyiz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.