Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 30.06.2015

Asya Seansı ve Yunanistan’da Son Durum

Piyasanın ana gündem maddesi Yunanistan fakat tabi diğer ülkelerden veri akışı kesilmiş değil. Asya’dan gelen verilere bir göz attıktan sonra Yunanistan ile ilgili son durumu ele alalım.
Yeni Zelanda inşaat izinleri önceki aya göre değişmezken ANZ iş dünyası güven endeksi -2.3 ile önceki aya göre büyük bir düşüş gösterdi. Zayıf güven endeksi RBNZ’nin ayağını faiz indirim pedalında tutmaya devam edecek. Geçtiğimiz haftalarda gelen büyüme verisinin ardından önümüzdeki ay yeni bir faiz indirimi gelme ihtimali ciddi bir şekilde fiyatlanma başlandı zaten.
Japonya’da ortalama nakit kazançları %0.6 ile beklentinin hafif altında artarken önceki ay rakamı %0.9’dan %0.7’ye revize edildi. Konut başlangıçları da %5.8 ile beklenti altı kaldı. Özellikle kazançlar verisi BoJ’un dikkatinden kaçmayacaktır. Dün açıklanan sanayi üretiminin de %-2.2 ile büyük hayal kırıklığı yarattığını hatırlatalım. İkinci çeyrek büyüme için sinyaller pek iyimser değil şu ana kadar.
Yunanistan konusuna gelirsek bugünkü IMF ödemesinin yapılmayacağı artık kesin gibi fakat IMF düzenlemeleri gereği ödemeyi yapmamak hemen iflası tetiklemeyecek. Pazar günü yapılacak olan referandumda hükümet halkın ‘hayır’ demesini isterken kreditörler Yunan halkının referandumda euroda kalıp kalmamayı oylayacağının bilincinde olarak ‘evet’ demesini istiyor. 
Kredi derecelendirme kurumu S&P, Yunanistan’ın notunu CCC- seviyesine indirirken eurodan çıkışına %50 ihtimal verdi. Bu arada Tsipras referandumdan çıkan sonuca saygı göstereceğini açıklayarak ‘evet’ çıkması durumunda istifa edeceği sinyalini verdi.
Haftaya 170 pips aşağıda başlayan EURUSD, Avrupa seansının başlamasıyla boşluğu kapatmakla yetinmedi 1.1270 üzerinde tırmanarak son dört günün zirvesini tazeledi.
Çevre ülke tahvillerine baktığımızda şimdilik çok büyük bir panik havası olmadığını görüyoruz. Yaşanabilecek paniğe karşı ECB varlık alım ve OMT programları ile hazırda bekliyor ve varlık alım programı ile dün piyasalarda ateşi düşürecek müdahalelerde bulunmuş da olabilir.
Diğer yandan güvenli liman arayışında olanların rotayı İsviçre’ye çevirmesi İsviçre merkez bankası SNB’de alarm zilleri çaldırdı. EURCHF’deki düşüşe karşı SNB alış yaparak müdahale etti ve EURUSD’nin yükselişine hız kattı.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.