Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 30.03.2015

Petrol İçin Yeni Bir Risk Kapıda

Arz fazlası nedeniyle zaten büyük baskı olan petrol için yeni bir risk yaklaşıyor. Dünyanın petrol rezervleri açısından dördüncü büyük ülkesi İran ile batılı ülkeler arasındaki nükleer görüşmeleri Lozan’da devam ediyor ve yetkililer anlaşma konusunda aşırı iyimser. Hatta bazı uzmanlara göre taraflar son yıllarda olmadığı kadar anlaşmaya yakınlar.
Olası bir anlaşma ile İran’ın petrol ihracatı üzerindeki yaptırımların kademeli olarak kaldırılması gündeme gelecek ve İran’ın petrol üretiminde kullanılan yeni teknolojilere olan erişimi önündeki engeller kalkacak. Ayrıca İran petrol yataklarının tecrübeli uluslararası petrol şirketlerine açılma ihtimali de gündeme gelecek.
Yani İran ile Batılı ülkelerin yapacağı bir anlaşma ile petrol üzerindeki baskının artmasını bekleyebiliriz, bu da fiyatlar üzerindeki baskıyı daha artıracak bir faktör. Anlaşma için son tarih 31 Mart ve masada üzerinde anlaşılması gereken yaptırımların nasıl kaldırılacağı ve anlaşma sonrası İran’ın nükleer kapasitesinin denetlenmesi gibi iki önemli nokta var. Fakat yetkililer oldukça iyimser.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.