Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 29.12.2015

Asya Borsalarında Bayram Havası

Asya borsaları alıcılı bir seyir izledi dün gece. Çin Şangay %0.85, Japonya Nikkei %0.58, Güney Kore KOSPI %0.11 ve dört günlük Noel Tatili’nden dönen Avustralya ASX %1.15 artıda kapandı.
Önemli bir verinin açıklanmadığı gecede en önemli hareket ALTINda yaşandı. Güne 1068 seviyelerinde başlayan ALTIN 1074 üzerine kadar tırmandı. 1077 seviyelerine kadar önemli bir direnç yok sarı metalin üzerinde ve yükseliş bu seviyelere kadar devam edebilir.
Fakat dünkü raporumuzda da belirttiğimiz gibi ALTINda hala uzun vadede yukarıları destekleyecek bir hikaye oluşmamış durumda ve yükselişlerin cılız kalmaya devam edeceğini öngörüyoruz.
Diğer bir önemli hareket GBPUSD’de. 1.4870 bölgesinde başladığı seansta 1.49 üzerine kadar tırmanan GBPUSD için eskisi kadar iyimser değiliz. Hem maaşlardaki artışının hızının yavaşlaması hem de BoE üyelerinden gelen açıklamalardan faiz artışına pek hevesli olmadığını ve 2016 ilk yarıda BoE’nin beklemeyi tercih edeceğini anlıyoruz.
1.4950 bölgesi en yakın önemli direnç seviyesi. Bugün ABD’den gelecek olan verilerin beklenti altı kalması daha yukarıları getirebilir fakat toparlanma başladı diyebilmemiz için 1.50 üzerinde kalıcı olması gerekiyor GBPUSD’nin. 
Öğleden sonra ABD’den ürün ticaret dengesi, S&P konut fiyat endeksi ve CB tüketici güven endeksi açıklanacak. Ürün ticaret dengesinde 60 milyar açık beklenirken, konut fiyat endeksinin %5.6 artmasını, tüketici güven endeksinin 90.4’den 93.9’a yükselmesini bekliyor piyasalar. Bu verileri takip ediyoruz bugün ve beklentiden farklı rakamlar öğleden sonra paritelere hareket getirebilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.