Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 29.11.2015

Bu Raporu Okumadan Haftaya Başlamayın!

Yurt dışında sakin içeride ise Rusya krizinin gündemi meşgul ettiği bir hafta sonu oldu. Rusya Devlet Başkanı Putin Türkiye’ye yönelik ekonomik önlemler içeren yaptırım kararını imzaladı. Böylece geldi geliyor denen yaptırımlar resmiyet kazanmış oldu. 1 Ocak 2016’dan itibaren Türk vatandaşlarının Rusya’da işe alınmaması, Türkiye’den gelen çeşitli ürünlerin kısıtlanması, turizm şirketlerinin Rus vatandaşlarına Türkiye’ye tur paketi satışı yapmalarının yasaklanması gibi bazı kritik önlemler içeriyor bu kararname.
Yaptırımların lira üzerinde anlık tepki yaratma ihtimali düşük çünkü zaten bekliyorduk böylesi bir yaptırım paketi. Yani USDTRY’nin haftaya çok önemli bir boşlukla başlamasını beklemiyoruz fakat geçtiğimiz hafta tekrar devreye giren yukarı yönlü trend devam edebilir. Bu hafta ABD’den gelecek olan veriler yukarı yönlü hareketin nereye kadar devam edeceğine karar verecek. İyi bir istihdam raporu ile tekrar 3.00 yollarına düşebilir dolar.
Peki yurt dışında neler yaşandı?
BoE’nin yeni üyesi Vlieghe açıklamalar yaptı. Kendisinin para politikası duruşu merak ediliyordu ve yaptığı bu açıklamalarda çok önemli ipuçları var. Faiz artışları için maaşlarda daha güçlü artış görmek istiyorum dedi ve artışlara başlamadan önce biraz daha bekleme konusunda rahatım diye ekledi. Yani %3 seviyelerinde olan maaşlarda artış Vlieghe için yeterli değil ve faiz artışına oy vermek için daha güçlü bir artış bekliyor yeni BoE üyesi.
Japonya başbakanı Abe daha önce 2017 yılında yapılması planlanan kurumlar vergi indirimini önümüzdeki Nisan ayına çekme kararı aldı. Buna göre şu anda %33 seviyesinde olan kurumlar vergi oranı sermaye harcamalarını ve maaşları canlandırmak için %30 altına indirilecek. Hem ekonomiye hareket getirecek hem de %2’lik enflasyon hedefi için itici bir etki yaratacak bu vergi indirimi.
İsviçre turizm sektörünün EURCHF’de 1.15 tabanı için lobi yaptığına dair haberler var basında. Hatırlayacağınız gibi SNB Ocak ayında aniden 1.20 EURCHF tabanını kaldırma kararı vererek son yılların en sansasyonel merkez bankası hamlelerinden birine imza atmıştı. Karar sonrası frankın değer kazanması en çok İsviçre turizm sektörünü olumsuz etkiliyor ve sektör SNB’den yeni bir taban talep ediyor fakat şimdilik uzak bir ihtimal bizce.
Tabi hafta sonunun diğer bir önemli gelişmesi de Forex Koçu’nun büyük ses getiren yeni kampanyası. ABD’den istihdam raporu dahil bir çok önemli verinin açıklanacağı, ECB’den çok kritik kararların geleceği ve piyasaya hareket getirecek daha bir çok önemli gelişmenin yaşanacağı son ayların en önemli haftasında herkesin profesyonel desteğe ihtiyacı var dedik ve sinyallerimizi bu hafta herkese açtık.

İşte buraya tıklayarak siz de bu büyük fırsattan yararlanabilirsiniz…

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.