Uluslararası Döviz Piyasalarında Haftaya Başlangıç

Haftaya Negatif Başlangıç

Önemli hafta Yeni Zelanda’dan gelen verilerle başladı. ANZ tarafından hazırlanan iş dünyası güven endeksi 23’den 7.1’e gerileyerek son beş ayın en düşük seviyesine gerilerken konut izinleri de %8.2 gerileyerek son 15 ayın en büyük düşüşünü yaşadı.
Yeni Zelanda Merkez Bankası RBNZ de düşük enflasyondan muzdarip ve en son para politikası kararları sonrası enflasyonu hedefe çekmek için daha fazla parasal gevşeme gerekebilir demişti. Bu sene içerisinde en az iki faiz indirimi daha bekleniyor RBNZ’den ve bu da NZDUSD için çok iyi şeyler söyleyememize neden oluyor. Kötü veriler nedeniyle haftaya 40 pips aşağıda başlayan NZDUSD’nin 0.6570 destek bölgesini kırması önce 0.6350 sonra da 0.6220’lere doğru bir düşüş getirebilir. RBNZ’nin güvercin duruşu nedeniyle de özellikle 0.70 – 0.69 bölgesine doğru yükselişlerin satış fırsatı sunacağını düşünüyoruz.
Japonya’da perakende satışlar Ocak ayında piyasaların %0.2 artış beklentisine karşı %0.1 gerilerken öncü sanayi üretimi ise %3.7 ile hem beklenti üzeri hem de son on iki ayın en yüksek seviyelerinde geldi. Her iki veri de birinci çeyrek büyüme için önemli. Japonya ekonomisi 2015 son çeyrekte daralmıştı ve piyasalar bu kötü performansın 2016’ya da taşınıp taşınmayacağını merak ediyor.
Faizleri negatife çeken Japonya Merkez Bankası BoJ’un faizlerde daha derinlere inme ihtimali yüksek. Enflasyonun gerilemesi ve yenin değer kazanması nedeniyle BoJ’dan bir sonraki toplantıda yeni bir gevşeme hamlesi gelebilir. Bu da şimdilik USDJPY’deki düşüşün hızını kesmiş gibi görünüyor.
Avustralya’dan da dördüncü çeyrek şirket karları ve envanterleri açıklandı. Envanterler piyasa %0.1 artış beklerken çeyreklik bazda %0.4 ile gerileme yaşanırken düşen emtia fiyatlarının etkisiyle şirket karları piyasa %1.7 gerileme beklerken %2.8 geriledi. Özel sektör kredileri ise Ocak ayında %0.5 ile beklentide arttı.
Geçtiğimiz hafta açıklanan sermaye harcamaları raporu ilerisi için pek pozitif sinyaller vermemişti. RBA’nın bu sene içerisinde faiz indirme ihtimali var ve işsizlik oranı, enflasyon, bundan sonra gelecek olan sermaye harcamaları raporları ve Çin’de yaşananları takip etmeye devam edeceğiz RBA’nın bir sonraki hamlesini öngörebilmek için.
Asya borsalarında haftanın ilk gününde görünüm negatif. Çin Şenzen CSI300 %2.40 ve Şangay Bileşik endeksi %2.85 kayıpla kapanırken, Japonya Nikkei %1.00, Güney Kore KOSPI %0.2 ekside Avustralya ASX endeksi ise yatay kapandı. Gün içerisinde Euro Bölgesi enflasyon verileri ile ABD Chicago PMI ve beklemede olan konut satışları verisi piyasanın takip edeceği en önemli veriler olacak.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.