Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 28.12.2015

ECB Üyesi Mersch Konuştu

Artık yılın son haftasındayız ve piyasalar tatil havasına girmiş durumda yavaş yavaş. Haftanın ilk günü ise ekonomik takvimde karşımıza çok önemli veriler çıkmıyor ancak Avrupa Merkez Bankası üyesi Mersch’ten para politikalarıyla ilgili önemli açıklamalar geldi.
Parasal genişleme politikaları hakkında ellerindeki cephanelerin bitmediğini, hala ellerinde yeterli “ateş gücünün” olduğunu ve parasal genişlemenin hedefe ulaşılıncaya kadar devam edeceğini, ne zaman ihtiyaç durulursa ekleme yapabileceklerini söyledi. Mevduat faiz oranının ise teorik olarak alt sınırında olmadığını sözlerine ekledi Mersch.
Baktığımızda son dönemde ECB’den duymaya alıştığımız diğer açıklamalardan çok da farklı değil gelen açıklamalar. Bu yüzden açıklamalar paritelerde önemli bir hareketliliğe sebep olmadı.
EURUSD ise haftanın ilk günü hafif alıcılı seyrine devam ediyor. Yukarı yönlü hareketin devam etmesiyle birlikte 1.1000 ve 1.1050 en yakın direnç bölgeleri olarak karşımıza çıkıyor. Bu bölgelerin üzerinde kapanışların gerçekleşmesi paritede toparlanmayı destekleyebilir. Geri çekilmelerde ise 1.0950 ve 1.0900 bölgeleri destek olarak çalışabilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.