Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 28.09.2015

Katalonya Seçimleri Euro’yu Nasıl Etkiler?

Hafta sonunun gündemi Katalonya’daki yerel seçimlerdi. Bağımsızlık isteyen partilerin referandum gözüyle baktıkları bir seçimdi ve iki ayrılıkçı parti Junts per Si ile CUP toplamda 72 sandalye ile 135 sandalyeli mecliste çoğunluğu elde ettiler. Diğer yandan bağımsızlık yanlısı partiler toplam oyların %50’sinin hemen altında oy alarak oy bazında çoğunluğu elde edemedi.
Fakat başkan Arthur Mas seçim sonuçlarının kendilerine bağımsızlık yolunda net bir görev verdiğini açıkladı. Bundan sonra yaşanacaklar çok net değil. Bağımsızlık yanlısı partilerin 18 ay içerisinde bağımsızlığın ilanı için gerekli çalışmaları başlatması bekleniyor fakat bağımsızlık yanlısı partilerin %50 altında oy alması nedeniyle karşıt grup da zafer ilan etti ve bağımsızlık talebinin sona ermesi gerektiği savunuyor. İspanya merkezi hükümeti de benzer bir düşüncede. Başbakan Rajoy’un sözcüsünden gelen ilk açıklamada toplamda %50 altında oy alan bağımsızlık yanlısı partilerin seçimleri kaybettiği tezi ön plana çıkarıldı.
İspanya GSYİH’sının beşte birine yakınını üreten Katalonya’nın İspanya’dan ayrılması İspanya ekonomisi ve euro için negatif. Fakat ilk anda piyasalarda İspanya bölünüyor kaygısı yok. Bu nedenle de euro üzerindeki etkisinin çok sınırlı kaldığını görüyoruz şu ana kadar.
İki ülke merkez bankası para politikaları arasındaki ayrışma nedeniyle EURUSD üzerindeki baskının devam etmesini bekliyoruz. Cuma gecesi yaptığı konuşmada Yellen, verilerde kötüleşme yaşanmazsa Aralık ayında ilk faiz artışı geleceğinin mesajını verdi. 
1.15 – 1.14 bölgesine doğru yükselişler orta ve uzun vadeli satış fırsatı olmaya devam edecek. Kısa vadede ise 1.15 – 1.10 bandındaki hareket devam edebilir. Teknik olarak aşağıda 1.1170 – 1.1140 bölgesinden 200, 100, 50 günlük hareketleri ortalamalar geçiyor. Yani satış baskısına tepkinin gelebileceği önemli bir bölge. Yukarıda ise 1.1220 ilk direnç, sonrasında 1.1325 bölgesi direnç olarak dikkat çekiyor.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.