Dudley’den Açıklamalar

Dudley: Bu Yıl Faiz Artışı Bekliyorum

FOMC’nin en önemli isimlerinden New York Fed başkanı Dudley bir konuşma yapıyor şu anda. Dudley, Eylül ayında faiz artışına hayır diyen ve göreli güvercin üyelerden biri.
Dudley faiz artışının bu sene içinde gelmesini beklediğini ve ekonominin iyi bir yolda olduğunu söyledi. Faiz artışını desteklemem için nelerin gerektiğini söylemek zor diyen Dudley kararların verilere bağlı olduğunu tekrarladı.
Sadece ilk faiz artışı için değil faiz artışlarında izlenecek yol ile ilgili de önemli yorumlar var. Eğer ilk faiz artışı sonrası finansal şartlarda sıkılaşma yaşanırsa daha yavaş hareket edileceğini söyleyen Dudley, parasal sıkılaştırmanın mekanik bir yol izlemeyeceğini vurguladı. Yani her ay faiz artışı gelecek diye bir şey yok, verilere bakmaya devam edeceğiz, eğer kötüleşme yaşanırsa süreç yavaşlatılabilir diyor New York Fed başkanı.
Eylül ayında faiz artışı gelmemesi piyasada Aralık için de soru işaretleri yaratmıştı ve FOMC üyelerinden 2015 beklentisini yönetmeye yönelik açıklamalar gelmeye devam ediyor.
Fakat her zaman olduğu gibi bundan sonra gelecek olan verilere vurgu var. Aralık ayına kadar gelecek olan verilerde kötüleşme yaşanmaması gerekiyor.
Çin’de şirket karlarının yıllık bazda %9’a yakın düştüğü haberinin moral bozukluğu ile başlayan haftanın ilk Avrupa seansında kırmızı renk hakim. Katalonya seçimleriyle gündeme gelen yeni bir siyasi risk, geçtiğimiz hafta patlak veren Volkswagen emisyon skandalı ve İngiltere’de büyük bir madencilik şirketi hisselerinde yaşanan %30’a yakın düşüş borsaların kötü bir gün geçirmesine neden olan diğer faktörler olarak ön plana çıkıyor.
Döviz piyasaları tarafında ise genel olarak USD, JPY ve CHF gibi güvenli limanların güçlü olduğunu görüyoruz. Borsalardaki karamsar hava döviz piyasalarında güvenli limanlara olan talebi artırıyor. AUDUSD 0.70 altına gerilerken, EURUSD 1.1150 bölgesinde. Diğer yandan USDTRY bir ara 3.06 üzerine kadar çıkarken ALTIN 15 dolardan fazla düşüşle 1130 altına kadar geriledi.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.