Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 28.08.2015

Fed Üyelerinden Nağmeler

Fed üyelerinden Kocherlakota, Bullard ve Mester’den gelen açıklamalar renk kattı Cuma günü öğleden sonraya. Üç üyenin de bu sene oy vermediğini ve Kocherlakota’nın önümüzdeki sene emekli olacağını hatırlatalım ne söylediklerine geçmeden önce.
Fed’in en güvercini Minneapolis Fed başkanı Kocherlakota %2 enflasyon hedefine ulaşmamız yıllar alabilir dedi ve şu anki durumun faiz artışından ziyade daha fazla gevşeme gerektiğini belirtti. Yani kendisinden beklediğimiz ve her zaman yaptığı açıklamalara benzer şeyler söyledi Kocherlakota.
Şahin Bullard ise piyasadaki kargaşanın faiz artışlarını erteleyecek derecede olmadığını ve ancak volatilite Eylül ayındaki toplantıya kadar devam ederse Fed’in faiz artırmaya çekinebileceğini açıkladı.
Diğer bir şahin üye Mester ise volatilitenin aşağı yönlü riskleri artırdığını ama temel görüşünü değiştirmeye yetecek derecede olmadığını ifade etti. Mester ayrıca ABD’deki ekonomik görünümün sağlam ve faiz artışlarını desteklediği söyledi.
Bu arada Fed üyeleri konuşurken ABD’den en kritik enflasyon göstergesi çekirdek PCE fiyat endeksi yayınlandı. Aylık bazda %0.10 ile beklentide gelen endeks yıllık bazda %1.30’dan %1.20’ye geriledi. Piyasa %1.30’da sabit kalmasını bekliyordu. Enflasyonda henüz yükseliş veya yükseliş emaresi yok.
Doların baskın olduğu bir Avrupa seansı oldu bugün. EURUSD sabah aldıklarını öğleden sonra tamamen geri verirken GBPUSD yedi hafta sonra ilk kez 1.5340’lara kadar geriledi. 
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.