Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 28.07.2015

Çin Manşetleri Yunanistan’dan Çaldı

Geçtiğimiz haftaki rahatlama sonrası Çin Şangay endeksinde bu hafta düşüş kaldığı yerden devam ediyor. Dün %8 üzerinde kayıpla kapanan endeks bugün de %1.5’e yakın ekside. 
Devlet fonlarının bugün tekrar düşüşü yavaşlatmak için büyük şirket hisseleri alarak devreye girdiği söyleniyor. Diğer yandan merkez bankası PBoC’den de piyasaya likidite desteği geldi. Banka haftalık repo ihalesiyle 50 milyar yuan enjekte etti piyasaya. PBoC’nin açık piyasa işlemleri ile son beş ayda sağladığı en büyük likidite desteği. 
Hamle sonrası yapılan açıklamada temkinli para politikası izlemeye devam edileceğine ve ekonomide bazı pozitif değişiklikler gerçekleşmeye başladığına dikkat çekildi.
Çin ile ilgili bir riskten bahsederken akla ilk gelen para birimleri AUD ve NZD.  Her iki para birimi de Çin ekonomisinde yaşanan soğumanın ve merkez bankalarından gelen faiz indirimlerinin etkisiyle dolar karşısında son yılların en düşük seviyelerine kadar geriledi yakın zamanda.
AUDUSD, RBA başkanı Stevens’ın makul seviyeler olarak dile getirdiği 0.75 seviyesinin de altında, RBNZ ise son toplantısında faiz indirdikten sonra karar metninde NZD’nin aşırı değerli olduğuna dair söylemini kaldırdı. Yani kurlarda gelinen seviyeler her iki merkez bankasını da memnun eden seviyeler.
Tabi ekonomik performanslar ve para politikaları arasındaki ayrışma kurlar üzerindeki baskının sürmesine neden olacak. RBNZ veya RBA daha fazla faiz indirmese bile Fed tarafından gelecek bir faiz artışı yeni dipler getirebilir AUDUSD ve NZDUSD’de önümüzdeki aylarda.
Diğer yandan her iki paritede de son haftalarda yaşanan keskin düşüşe önemli bir düzeltme gelmediğini görüyoruz ve bu tür soluksuz düşüşler her zaman düzeltme riskine açık. Ekonomik takvim baktığımızda bu düzeltmeyi tetikleyecek nedenler için yarınki FOMC kararları ile Perşembe günkü ABD ikinci çeyrek büyüme verisi en önemli adaylar.

Yarın FOMC karar metninde piyasayı faiz artışlarına hazırlayacak bir dil değişikliği olmaması ve/veya Perşembe günü ABD büyüme verisinin beklenti altı kalması bu bahsettiğimiz olası yukarı yönlü düzeltme hareketine start verebilir. Olası düzeltmelerde NZDUSD’de 0.70 seviyelerine, AUDUSD’de ise 0.7550’lere doğru bir toparlanma görebiliriz. 

Tabi yukarı yönlü trend değil düzeltme hareketinden bahsettiğimizin altını çizelim. Diğer yandan tam tersi bir senaryo, yani FOMC’nin yarın Eylül için yeşil ışık yakması ve güçlü bir ABD büyüme verisi tam tersi bir etki ile bir kaç aya kalmadan AUDUSD ve NZDUSD gibi paritelere yeni dip seviyeleri tattırabilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.