Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 28.02.2016

G20’den Ne Kararlar Çıktı?

Hafta sonunun en önemli gündem maddesi G20 Zirvesi’ydi. Maliye bakanları ve merkez bankası başkanlarının katılımıyla cuma günü Şangay’da başlayan zirve dün sona erdi. Yetkililer yine iki boyunca görüşmeler ve toplantılar gerçekleştirdiler fakat dünyayı değiştirecek herhangi bir karar yine çıkmadı G20’den.
Grup tarafından yayınlanan açıklama metninde üyelerin para politikalarının büyümeyi ve fiyat istikrarını sağlamaya yönelik olarak devam edeceğine fakat para politikasının tek başına tüm sorunları çözemeyeceğine ve mali reformlara vurgusunu görüyoruz . Global toparlanmanın devam ettiğini fakat dengesiz olduğuna dikkat çeken G20 belirsizliğe İngiltere’nin AB Referandumu ve Avrupa’daki göçmen krizinin de katkı sağladığını belirtiyor.
Katılımcılardan gelen açıklamalara baktığımızda Almanya Maliye Bakanı Schaeuble’nin yapısal reformlara ve Avrupa’nın Brexit ile göçmen krizi nedeniyle oldukça zor durumda olduğuna yaptığı vurgu, Çin Maliye Bakanı Lou’nun da aynı şekilde global zorlukların üstesinden gelmek için yapısal reformları işaret etmesi, Eurogroup Başkanı Dijsselbloem’in ise üyelerin bir birlerini para birimlerini devalüe etme konusunda daha önceden uyaracağı konusunda anlaştığı açıklaması dikkatimizi çekiyor.
Diğer bir dikkat çeken açıklama İsviçre Merkez Bankası Başkanı Jordan’dan geldi. Jordan G20 için gittiği Şangay’da yaptığı konuşmada eğer tekrar parasal gevşemeye gitmemiz gerekirse negatif faizlerden muaf rezervlerin miktarını azaltma yolunu tercih edebiliriz dedi. Böylece bankaların SNB’de tuttuğu daha fazla rezerv negatif faize maruz kalacak.
Petroldeki düşüşten en çok negatif etkilenen ülkelerin başında gelen Venezuela umudu altına bağladı Bloomberg’de çıkan bir habere göre. Devlet petrol şirketinin geçtiğimiz hafta 1.5 milyar dolarlık tahvil ödemesi sonrası iflasın eşiğinde olduğu söyleniyor ve kurtuluş için hükümet altın çıkarma projelerine hız kattı. 
İrlanda’da cuma günkü genel seçim sonuçlarına göre başbakan Kenny’nin partisi Fine Gael meclisteki çoğunluğunu kaybetti. Tıpkı geçtiğimiz aylarda diğer euro ülkeleri olan Portekiz ve İspanya’da olduğu gibi. Kenny’nin en büyük rakibi Fianna Fail ile kuracağı bir koalisyonun en olası seçenek olduğu söyleniyor. Gelişmeleri takip edip sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.
Bu arada son olarak cuma akşamı Fitch’in beklendiği gibi Türkiye’nin kredi notunu BBB- seviyesinde görünümü de ‘durağan’ olarak teyit ettiğini hatırlatalım. Fitch Türkiye’nin içinde bulunduğu jeopolitik ortamın kötüleştiğine ve güvenlik önlemleri  ile göçmenler için yapılan harcamaların bütçe üzerinde baskı yaratabileceğine işaret etti. Bir sonraki en yakın değerlendirme 8 Nisan’da Moody’s’den.
Hafta sonu yaşanan en önemli gelişmeler bunlar ve aslında hafta açılışında piyasaların cuma kapanıştan farklı seviyelerde açılmasına neden olacak gelişmeler yaşanmadı hafta sonu. Bu nedenle cuma kapanışa çok yakın açılışlar bekliyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.