Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 27.08.2015

Şangay En Sonunda Gün Yüzü Gördü

Toplamda %25’lere varan beş günlük kayıp serisinin ardından Çin Şangay endeksi en sonunda gün yüzü gördü. Kapanışa bir saat kala devlet fonlarından gelen alımlarla 3000 bin üzerine tırmanarak günü %5.4 artıda kapattı endeks.
ABD basınında yer alan ve Çinli bir hükümet yetkilisinden gelen açıklamaya dayandırılan habere göre 3 Eylül’deki İkinci Dünya Savaşı zaferi kutlamaları öncesi liderler borsanın dengelenmesini istiyor. Eğer haber doğruysa önümüzdeki günlerde de devlet fonlarından benzer müdahalelerin gelebileceğini söyleyebiliriz. 
Bugünkü iyimser havanın diğer bir nedeni ise Cuma günü devlet fonlarının yeni yatırım planlarını açıklamak için bir basın toplantısı düzenleneceği haberi. Yeni planda fonlar sermayelerinin üçte birine kadarını borsalara yatırım için kullanabilecek.
Çin ile ilgili günün dikkat çeken diğer bir haberine göre PBoC doğrudan yatırım amacıyla yabancı bankalara onshore yuan alıp satmalarına izin vermeye hazırlanıyor. Ayrıca belirlenmiş yabancı bankalar sadece spot piyasada değil vadeli piyasada da yuan işlemi yapabilecek. Çin’in yuanı rezerv para birimleri arasında sokmak için liberalleşme yolunda attığı başka bir adım.
Çin kanyaklı iyimserlik Avrupa’ya da yayılıyor. Borsalar artıda. Almanya DAX endeksi neredeyse Cuma günkü kapanış seviyelerinde, yani kayıpların büyük bölümü geri alındı. Pariteler tarafında ise EURUSD üzerindeki baskı ön plana çıkıyor. Dün ECB üyesi Praet’ten gelen ek gevşeme sinyali ile parite 1.13 altına geriledi. 
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.