Uluslararası Piyasalarda Asya Seansı

Bu Sefer Fırtına Sonrası Sessizlik

İki günlük küçük kıyamet sonrası Çin borsalarında bugün en sonunda renk kırmızıdan yeşile döndü. Açılış sonrası satışlarla yeni dip yapan Şangay endeksi bir ara %3 artıya geçti. Sadece Şangay değil Japonya, Güney Kore ve Tayvan gibi diğer Asya ülke borsalarında da hakim renk bugün yeşil.
Çin merkez bankasından dün gelen munzam karşılık ve faiz indirimleri Çin borsalarına denge getirmiş gibi görünüyor. En son Haziran ayında aynı anda her iki silahını birden kullanmıştı PBoC, Haziran’ı aradan çıkarırsak ise tarihler 2008 Ekim ayını gösteriyor. Yani en az 2008 krizi kadar vahim bir durum var Çin ekonomisinde ve yetkililerin de ne kadar endişeli olduğunu kestirebiliyoruz.
PBoC baş ekonomisti dünkü hamlelerle ilgili bir açıklama yaptı. Dünkü hamlelerin para politikası duruşunda bir değişiklik anlamına gelmediğini dile getiren Ma, para politikasının temkinli ve nötr kalacağını söyledi. Faiz ve munzam karşılık indirimlerinin piyasaya denge getirme amaçlı olduğunu ve ekonominin ikinci çeyrekten bu yana dengelenme işaretleri gösterdiğine fakat temelin sağlam olmadığını açıkladı.
Banka para politikası duruşumuzda bir değişiklik yok diye diye zaten son bir yılda politika faizini %6.00’dan %4.60’a kadar indirdi ve bize sorarsanız bu kadarla da yetinmeyecek. Piyasalara destek olan bir hamleydi fakat geç gelen bir hamleydi aynı zamanda. Beklendiği gibi hafta sonu harekete geçilmiş olsaydı son iki günde hem Çin hem global piyasalarda yaşanan drama belki hiç yaşanmayacaktı.
Bu arada yaşananlarla ilgili Çin, ABD’yi, ABD ise Çin’i suçluyor. Bir PBoC yetkilisi yaptığı açıklamada çöküşe Fed’in faiz artırım beklentileri neden oldu derken, ABD tarafı ise yetkililerin Çin borsasında oluşan balona sessiz ve tepkisiz kalmalarını neden olarak gösteriyor.
Pariteler açısından standart bir Asya seansı değil bolca hareketin yaşandığı bir seansı geride bırakıyoruz. EURUSD’de dün ABD seansında başlayan toparlanma Asya seansında 1.1560’lara kadar devam etti fakat sonrası tekrar 1.1460’lara kadar gerileme yaşandı. GBPUSD 1.57 etrafında göreli sakin bir seans geçirirken, USDJPY 118.40’lara geriledikten sonra 119.80 üzerine kadar yükseldi.
Öğleden sonra ABD’den gelecek olan dayanıklı ürün siparişleri ile FOMC üyesi Dudley’den gelecek olan açıklamalara odaklanmış durumdayız. Çin ve faiz artışları ilgili yorumlar içerme ihtimali nedeniyle kulağımız pürdikkat Dudley’den gelecek açıklamalarda olacak. Başkan Yellen ve yardımcısı Fischer ile birlikte New York Fed başkanı Dudley’in, FOMC’de en çok ağırlığı olan üyelerden biri olduğunu hatırlatalım.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.