Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 26.07.2015

Hafta Sonu Neler Yaşandı?

Türkiye içerisindeki siyasi ve jeopolitik riskler devam etse de uluslararası piyasalar açısından son aylarda hiç alışık olmadığımız kadar sakin bir hafta sonunu geride bırakıyoruz. Yunanistan krizi şimdilik manşetlerden ikinci sayfaya kaymış durumda fakat yine de hafta sonu yaşanan gelişmelere baktığımızda genel olarak Yunanistan kaynaklı olduklarını görüyoruz.  Öne çıkan gelişmelerden bahsetmeden önce piyasanın haftaya Cuma kapanışa yakın seviyelerde başlayacağını söyleyelim.
Önce içeriden önemli gelişmelerden bahsedelim. Hafta sonu da hava operasyonları devam etti ve jetler sınır dışındaki hedefleri vurmayı sürdürdü. Sınır içinde de İstanbul dahil olmak üzere operasyonlar devam ediyor ve ne yazık ki şehit haberleri alıyoruz. Bu gelişmelere rağmen TRY paritelerinde hafta açılışında çok büyük bir boşluk beklenmiyor fakat USDTRY ve EURTRY gibi paritelerde açılış sonrası yukarı yönlü hareketlenme görülebilir.
Yunanistan meclisinin geçtiğimiz hafta ikinci reform paketini onaylamasının ardından Cuma günü üçüncü kurtarma programı görüşmelerinin başlaması planlanıyordu fakat görüşmeler ilk olarak Pazartesi’ne sonra da Salı’ya ertelendi. Yani yeniden bir erteleme yaşanmazsa teknik görüşmeler Salı başlayacak. Görüşmelerin yaklaşık bir ay sürmesi bekleniyor fakat tecrübe, söz konusu Yunanistan görüşmeleri olunca planların pek de tutmadığını gösteriyor.
Eski maliye bakanı Varoufakis, Yunan basınına ilginç açıklamalar yaptı. Eurogroup Zirveleri’ndeki görüşmeleri kaydettiğini açıklayan Varoufakis, daha iktidara gelmeden önce paralel bir bankacılık sistemi üzerinde çalışmaya başladıklarını söyledi. Buna göre bu paralel sistem görüşmeler sırasında ECB’nin Yunan bankalarına sağladığı likiditeyi kesmesi durumunda devreye sokulacaktı. Varoufakis ayrıca Alman meslektaşı Schaeuble’nin euronun bu haliyle sürdürülemez olduğunu düşündüğünü kendisiyle paylaştığını ifade etti.
Bir Yunan hükümet yetkilisinden gelen açıklamaya göre bazı gevşetmelerle birlikte ülkede uygulanan nakit kontrolleri bir kaç ay daha devam edebilir. Daha önce de dediğimiz gibi sermaye kontrolleri bir gecede getirilebiliyor fakat tamamen kurtulmak yıllar alabiliyor. 2013 yılında sermaye kontrolleri getiren Güney Kıbrıs daha bir kaç ay önce kontrolleri tamamen kaldırabilecek seviyeye ulaştı.
İngiltere basınında çıkan habere göre İngiltere başbakanı tekrar seçilmesi halinde 2017 yılına kadar gerçekleştirme sözünü verdiği AB Referandumu’nu ne zaman düzenleyeceğine karar verdi. Habere göre Cameron’un aklındaki tarih Haziran 2016 ve resmi tarihi Ekim ayındaki parti kongresinde açıklayacak. Şu anki anketler halkın ezici bir çoğunluğunun AB’de kalmaktan yana oy vereceğini gösteriyor. Fakat daha bir yıla yakın bir süre var ve anketlerin ne kadar yanılabildiğini en son Yunanistan referandumu ve İngiltere genel seçimlerinde gördük.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.