Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 26.06.2015

Yunanistan: Bugün Git Hafta Sonu Gel

Kurtarma programının bitmesine ve Yunanistan’ın 1.6 milyar euroluk IMF borç ödemesi son gününe bir kaç gün kala Yunanistan ve kreditörler anlaşabilmiş değil. Dünkü görüşmelerden de bir uzlaşma çıkmadı ve görüşmeler hafta sonuna sarktı.
Bazı maddeler üzerinde anlaşma sağlansa da KDV ve sosyal güvenlik sistemi gibi önemli konularda hala farklı yerlerde taraflar. Artık hafta sonu yapılacak görüşmelerden bir anlaşma çıkacağı beklentisi var piyasalarda. Almanya Şansölyesi Merkel de bu görüşmelerin belirleyici olacağını söyledi fakat daha önce anlaşmasız geçen bir çok görüşme ve zirvenin aynı sıfatla nitelendirildiğini hatırlatalım.
Gece Japonya’dan hane halkı harcamaları, işsizlik oranı, TÜFE gibi önemli veriler açıklandı. Hane halkı harcamalarında Nisan 2014’deki vergi artışı sonrası ilk kez artış var. %4.8’lik artış beklentinin de üzerinde. Ulusal çekirdek TÜFE (BoJ’un dikkate aldığı enflasyon göstergesi) %0.1 ile beklentinin biraz üzerinde fakat önceki aya göre gerileme var. Diğer yandan işsizlik oranı %3.3 ile beklendiği gibi sabit kaldı.
BoJ’un devasa varlık alım programına rağmen enflasyonda toparlanma işareti yok. Hatta vergi artışının etkisini denklemden çıkardığımızda istikrarlı bir düşüş trendi ortaya çıkıyor. BoJ bu yılın sonuna doğru düşük petrol fiyatlarının etkisi ortadan kalkınca enflasyonda yükselişin başlamasını bekliyor fakat enflasyon %2 civarında stabilleşene kadar varlık alım programı devam edecek. Hatta beklenen yükseliş istenen hızda olmazsa yeniden gevşeme hamleleriyle müdahale edebilir BoJ.
BoJ ve Fed para politikaları arasındaki ayrışma devam ettiği sürece USDJPY’deki geri çekilmeler kalıcı olmayacak. Aylarca 122.00 – 116.00 bandında hareket eden USDJPY bandı yukarı yönlü kırarak 125.70’lere kadar yükseldi ve önümüzdeki haftaları yeni bir bant hareketiyle geçirebilir. Yeni bant için en öne çıkan aday 126 – 122 bölgesi.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.