Eurogroup Zirvesi’nden Anlaşma Çıkacak Mı?

Anlaşma Bu Sefer Geliyor mu?

Yarınki Eurogroup Zirvesi öncesi heyetler arasındaki pazarlıklar devam ediyor ve Euro Bölgesi yetkilisinden geldiği iddia edilen bilgilere göre taraflar arasındaki ayrışma minimuma indi.
Sosyal güvenlik sistemi ile ilgili ayrılıklar çözülürken tarafların talep ettiği KDV reformları arasındaki fark da artık çok küçük yetkiliden gelen bilgiye göre. Hava limanlarının özelleştirilmesi konusunda da anlaşma sağlandı. Tek büyük ayrılık savunma harcamaları ile ilgili. Kreditörler savunma harcamalarında 400 milyon kesinti isterken Yunanistan 200 milyon kesinti teklif ediyor.
Bu bilgiler doğruysa kreditörlerin talep ve Yunanistan’ın teklifleri arasındaki fark milyarlarla ifade edilirken şu anda fark sadece 200 milyona inmiş durumda. 200 milyon euro adına kreditörlerin Yunanistanı iflasa terk etmesi veya Yunanistan’ın iflası tercih etmesi hiç mantıklı değil.
Bu arada anlaşma sağlanması durumunda kreditörlerin Yunanistan kurtarma programını beş ay uzatmayı planladıkları söyleniyor. Haberlere göre kreditörler dün maliye bakanlarına kurtarma programını Kasım sonuna kadar uzatmayı ve iflasın eşiğindeki ülkeye 15.5 milyarlık yardım sağlamayı öngören taslak bir plan sundular.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.