Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 26.02.2016

ABD Büyüme ve USDCAD

Biraz önce açıklanan rakamlara göre ABD ekonomisi 2015 dördüncü çeyrekte ilk tahmin edilen kadar kötü bir performans sergilememiş. İlk tahmine göre 2015 dördüncü çeyrekte %0.7 büyüyen ABD ikinci tahmine göre %1.0 büyümüş. Piyasa yukarı değil %0.7’den %0.4’e aşağı revize bekliyordu. Önceki çeyreğe göre hala daha kötü bir performans fakat korkulan kadar da kötü değil.
İthalat dördüncü çeyrekte %2.7, ihracat %0.6 gerilerken hükümet harcamaları %0.1, özel sektör yatırımları da %0.7 azalmış. Envanterlerdeki toplam değişim +81.7 milyar dolar. Bireysel harcamalar ise ilk tahmine göre %2.2 artarken ikinci tahmine göre %2.0 artmış.
Yani yukarı revizenin en önemli kaynağı envanterlerdeki artış gibi görünüyor. Bu da aslında gelecek büyüme için pek pozitif değil fakat şimdiye kadar birinci çeyrek ile ilgili gelen veriler %2.5 civarında bir büyümeye işaret ediyor. Bir kaç hafta önce gündeme gelen resesyon endişelerinin tamamen rafa kalkması gerekiyor bu verilerin ardından.
USDCAD için birkaç şey söylemekte fayda var dünkü hareket sonrası. Dün 100 günlük hareketli ortalama desteği ve geçtiğimiz sene 1.19’lardan başlayan yükseliş hareketinin trend desteğini kıran USDCAD petroldeki rahatlama işaretleri ile daha da aşağılara gelebilir.
Bugün %3 üzerinde yükselen ham petrol 34.50 – 34.00 destek bölgesini test ediyor. Ayrıca 26.00 dolar bölgesinde de çift dip formasyonu oluştuğunu görüyoruz. Yeni teknik olarak yukarı yönlü bir rahatlama için gereken şartlar oluşmuş durumda. Bu formasyon 34.50 bölgesinin kırılmasıyla ham petrolde 8 dolarlık bir yükselişi ima ediyor fakat temel faktörlerin bu yükselişe ne kadar izin vereceği şüpheli. Fakat bir rahatlama geleceğinden bahsedebiliriz.
Bunun USDCAD üzerindeki doğrudan etkisi 1.3350 bölgesine doğru bir düşüş olabilir. Petroldeki yükselişin hızına göre 1.33 ve 1.28’lere kadar devam edebilir geri çekilme fakat petroldeki yükselişin kalıcı olma ihtimalinin düşük olması nedeniyle USDCAD’deki geri çekilmeler de düzeltme olarak kalabilir. Yani uzun vadeli yukarı yönlü trend devam ediyor ve bizce 1.33 – 1.30 bölgesi uzun vadede USDCAD alışı için ideal bölge.
Petrol ile birlikte Kanada’dan istihdam verileri de takip edilmeli USDCAD işlemcileri tarafından. İşsizlik oranında yükselişin devam etmesi Kanada Merkez Bankası BoC’den faiz indirimi getirebilir ve bu da USDCAD’deki gerilemeyi tersine çevirebilir. Ay başında gelen veriler Kanada’da işsizlik oranının %7.2 ile son iki yılın zirvesine yükseldiğine işaret ediyordu. Bir sonraki istihdam raporu 11 Mart’ta.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.