Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 26.01.2016

Çin Borsalarında Yeni Dip

Haftaya pozitif başlayan Asya borsalarındaki olumlu hava pek uzun sürmedi. Çin Şangay bileşik endeksi ve Şenzen CSI300 endeksinde kayıplar %6.00 üzerinde. En son 2014 Kasım ayında görülen seviyelere kadar gerilemiş durumda Çin borsaları. Diğer Asya borsalarında da hareketin yönü aşağı. Japonya Nikkei endeksinde kayıp %2.35 seviyelerindeyken, Güney Kore KOSPI endeksinde ise %1.15 kayıp var. Avustralya borsaları resmi tatil nedeniyle kapalıydı.
Draghi’den Perşembe günü gelen daha fazla gevşeme sinyali ve BoJ’un bu Cuma önümüzdeki aylar için daha fazla gevşeme sinyali verebileceği beklentileriyle yükselen piyasalarda dikkatler yine petrol ve emtialardaki çöküşe çevrilmiş gibi. Dün Irak petrol bakanlığı sözcüsünün ‘üretim Aralık ayında tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştı’ açıklaması ve Suudi Arabistan devlet petrol şirketi Aramco’nun düşen fiyatlara rağmen yatırım ve geliştirme projelerine ara verilmeden devam edileceğini açıklaması petroldeki toparlanmaya dur dedi. 32.50 üzerine kadar tırmanan ham petrol şu anda 29.50 altında işlem görüyor.
Merkez Bankalarının yeni gevşeme hamleleri atarak global büyümeye destek vereceği algısıyla piyasalarda yakalanan iyimser hava da yerini yine büyüme ve emtia kaygılarına bıraktı. ECB ve BoJ’dan yeni gevşeme hamleleri beklenirken 2016 başlangıcında piyasalarda yaşanan düşüş nedeniyle Fed’in Mart ayında faiz artırma ihtimali bir kaç hafta öncesine göre çok daha düşük şu anda. 
Pariteler tarafına baktığımızda klasik bir risk off durumu görüyoruz. AUDUSD ve NZDUSD üzerinde baskı var. Hem emtialarda gerileme hem de Çin kaygıları Avustralya ve Yeni Zelanda dolarının 2016’da da başının belası olacak gibi görünüyor. USDJPY de piyasaların güvenli liman yene yönelmesiyle aşağıları zorladı Asya seansında.
ALTIN ise dün dikkat çektiğimiz 100 günlük hareketi ortalama direncini aşarak 4 Kasım’dan sonra ilk kez 1117.00 seviyesini gördü. Piyasalardaki volatilitenin devam etmesi durumunda ALTINdaki yükseliş kademeli olarak 1140’lara kadar devam edebilir. 
USDTRY için de bir şeyler söyleyelim. Draghi konuşması sonrası gelen iyimser havayla 3.00 altına gerileyen USDTRY’nin soluğu tekrar 3.0350’lerde alması uzun süre almadı. Şu anda 3.03 seviyesinin hemen altında devam ediyor ve şimdilik 3.00 – 2.95 bölgesine doğru gevşemeler alış fırsatı olmaya devam edecek bizce.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.