Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 25.12.2015

Japonya’dan Bir İyi Bir Kötü Veri

Asya seansında Japonya’dan önemli veriler yayınlandı. Gelen veriler enflasyonda toparlanma yaşandığına fakat hane halkı harcamalarındaki zayıf görünümün devam ettiğini gösteriyor.
Japonya Merkez Bankası BoJ’un hedeflediği ulusal çekirdek TÜFE %-0.1’den %0.1’e yükselirken Tokyo çekirdek TÜFE %0.0’dan %0.1’e yükseldi. Tokyo enflasyon verisi bir ay sonrasına ait olduğu için ulusal çekirdek TÜFE için ileriye dönük bir gösterge niteliğinde. 
BoJ enerji ve gıda ürünlerini içermeyen yeni bir çekirdek TÜFE hesaplamasını da yayınlıyor. O gösterge ise %1.2 seviyesinde sabit kalmış Kasım ayında. 
Hane halkı harcamaları %2.9 gerileyerek beklentiden daha keskin bir düşüşe işaret ediyor. Son on iki ayın onunda geriliyor hane halkı harcamaları ve 2014 Nisan’daki vergi artışı sonrası zayıf seyrini sürdürüyor. 
Harcamalar verisi önemli çünkü harcamalardaki artışın enflasyon üzerinde yukarı yönlü bir baskı yaratmasını bekliyor BoJ. Fakat bu beklentinin pek de gerçekleşmediğini görüyoruz şimdiye kadar.
BoJ önümüzdeki aylarda enflasyon verilerinin yakından takip etmeye devam edecek ve beklediği hareketlenmenin yaşanmaması durumunda yıllık 80 trilyon yenlik varlık alım programını daha da büyütme yoluna gidebilir.
Noel Tatili nedeniyle Avrupa ve ABD piyasaları kapalı. Doğal olarak ekonomik takvim boş ve piyasalar Pazartesi gününe kadar tatile girmiş durumda.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.