Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 25.08.2015

Kasırga Sonrası Hasar Tespiti

Piyasalar kan kırmızı bir gün geçirdikten sonra bugün yaralarını sarmaya çalışacak. Ama Çin dışında… Dünyanın en büyük ekonomisinde borsalardaki çöküş bugün de sürüyor. Şu an %6 ekside Şangay endeksi. Japonya Nikkei ise %4’e yakın kayıpla kapandı bile. Fakat bazı pozitif emareler de var. Dünkünün aksine Avustralya ve Güney Kore gibi bazı borsalar bugün pozitif ayrışıyor.
Dün yaşanan çöküşün nedenini hala anlamaya çalışıyor piyasalar. Çin ekonomisinin karanlık yüzünün ortaya çıkması, Fed faiz artışı beklentileri, petrol fiyatlarındaki düşüş, kırılgan gelişmekte olan ülke ekonomileri bazı adaylar… Tabi bunların hepsi veya hiç biri de olabilir fakat en son 2013 Mayıs ayında yaşanan ‘taper tantrum’ denen hadiseden bu yana böyle volatilite görmemiştik.
Asya’da borsalar kepenk kapatırken Avrupa’da traderler yeni yeni masalarına oturmaya başladı ve günün ilk verisi Almanya’dan. Almanya ikinci çeyrek final büyüme çeyreklik bazda %0.4, yıllık bazda %1.6 olarak teyit edildi. Hane halkı ve hükümet harcamaları kalemlerine aşağı revize, inşaat yatırımları, iç talep, ihracat ve ithalata ise yukarı revizeler dikkatimizi çekiyor.
Diğer yandan FOMC üyelerinden Lockhart dün akşam bir konuşma yaptı. Bir kaç hafta önce Eylül ayındaki toplantıda faiz artışı için oy vereceğini açıklamıştı Lockhart, dün ise daha temkinliydi. Eylül demek yerine bu sene içerisinde Fed’in faiz artırmasını beklediğini söyledi. Yani ay başındaki açıklamalarından hafif bir geri adım diyebiliriz. Piyasalarda kıyamet koparken yeni bir bombanın fitilini ateşlemekten çekindi Lockhart anladığımız kadarıyla.
Paritelere baktığımızda dünkü hareketlerin büyük oranda geri alındığını söyleyebiliriz. USDJPY sabah saatlerinde bir ara tekrar 120.00 seviyelerini görürken, NZDUSD ve AUDUSD verdiklerinin büyük bölümünü geri aldı, EURUSD ise aldıklarının büyük bölümünü geri verdi.  
Fed’in tek bir günlük hareketle karar verme veya kararını değiştirme ihtimali düşük fakat kararsız üyelerin faiz artışı için biraz daha beklemeyi tercih etmelerine neden olabilir. Yani çok iyi bir veri gelip doları baskıdan kurtarana kadar doların özellikle EUR, GBP, JPY, CHF karşı boynu bükük kalacak gibi bir süre.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.