Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 25.06.2015

Yunanistan: Artık Son Çabalar

Son bir haftada düzenlenen üçüncü Eurogroup Zirvesi’den de iyi haber çıkmadı. Önceki Eurogroup toplantılarında olduğu çok kısa süren dünkü toplantıda taraflar Yunanistan’ı iflastan kurtaracak 7.2 milyar euroluk yardım dilimini serbest bırakacak bir anlaşma çıkaramadılar.
Bugünkü AB Zirvesi öncesi maliye bakanları tekrar bir araya gelecek ve son bir çabayla zirve için bir araya gelecek olan Avrupalı liderlerin önüne imzalamaları için bir anlaşma koymak için yine görüşecekler.
Pazar gecesi Yunanistan tarafından sunulan yeni teklifler kreditörler tarafından olumlu karşılanmıştı. Fakat detaylar özellikle IMF ve Almanya’nın süzgecine takıldı. IMF şirketlere uygulanacak yüksek vergilerden memnun değil ve daha yüksek KDV ve harcama kesintisi istiyor. Ayrıca Yunanistan’ın yeniden borç yapılandırması ısrarı da kreditörler tarafından en büyük problem olarak görülüyor.
Öğlen saatlerinde maliye bakanları yine bir araya geliyorlar fakat Pazartesi günkü iyimserlikten eser yok artık. Daha önce de tartıştığımız gibi Yunanistan sadece ekonomik bir mesele değil ve iflas veya eurodan çıkış iki tarafın da yararına olmayacak.
Şu an anlaşma çıksa bile ulusal meclislerde oylanıp anlaşmanın nihayete ulaştırılması bir kaç gün alacak. Bu nedenle 30 Haziran’daki IMF ödemesine yetişebilmesi için bu bir kaç gün içinde anlaşması gerekiyor tarafların. Fakat IMF borcunun bir kaç gün geç ödenmesinin de iflas anlamına gelmeyeceğini hatırlatalım. Dikkatler bugünkü görüşmelerde ama dün gelen açıklamalar ve sızan belgelerden Yunanistan ve kreditörler arasında hala büyük bir ayrılık olduğunu gösteriyor.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.