Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 25.02.2016

Avustralya’dan Haftanın En Önemli Verisi Açıklandı

Avustralya’dan dördüncü çeyrek sermaye harcamaları raporu açıklandı. Dördüncü çeyrekte Avustralya şirketleri önceki çeyreğe göre %0.8 daha fazla sermaye yatırımı yapmışlar rapora göre. Piyasa beklentisi sermaye harcamalarının %3.0 gerileyeceği yönündeydi. Yani beklentilerden çok daha güçlü bir rapor ve beş çeyrek sonra ilk defa çok hafif de olsa artmış oldu böylece sermaye harcamaları. Diğer bir pozitif nokta ise önceki çeyreğin %-9.2’den %-8.4’e revize edilmesi.
Dördüncü çeyrek sermaye harcamaları ile birlikte 2016/2017 sermaye harcamaları planını da açıkladı şirketler. Buna göre 2016/2017 içinde özel şirketler 82.6 milyar ile önceki yıla göre yaklaşık 40 milyar daha az, beklentilerden ise 10 milyar daha az sermaye harcaması planlıyorlar. Yani aslında 2015 dördüncü çeyrek beklentiden daha iyi fakat ileriye dönük planlar pek umut verici değil.
Avustralya Merkez Bankası RBA şirketlerin ileriye dönük sermaye harcama planlarına 2015 dördüncü çeyrekte yaptıkları sermaye harcamalarından daha fazla önem veriyor ve aslında RBA için bu rapor nette negatif diyebiliriz bu nedenle. İleride daha az sermaye yatırımı yapmayı planlayan şirketler işe alımlarda da temkinli olabilir ve bu da işsizlik oranında yukarı yönlü baskıyı artırabilir.
Geçtiğimiz sene iki 25 baz puanlık faiz indirimi ile politika faizini %2.00 seviyeleri ile tarihi düşük seviyelere çeken RBA’nın bu sene içinde de faizleri daha aşağı çekme ihtimali var. İşsizlik oranı, enflasyon, bundan sonra gelecek olan sermaye harcamaları raporları ve Çin’de yaşananları takip etmeye devam edecek Avustralya Merkez Bankası bundan sonraki faiz kararları açısından. 

RBA’nın daha fazla faiz indirme ihtimalleri AUDUSD’deki yükselişlerin kalıcı olmasına engel olacak önümüzdeki süreçte. Hep dikkat çektiğimiz 0.75 bölgesini tekrar hatırlatalım. Bu bölgeye doğru yükselişler uzun vadede satış fırsatı olmaya devam edecek. 0.70 altına doğru yeni bir hareket ise önce 0.68 sonra da 0.65’e doğru bir gerilemenin önünü açacak bizce. Hatta Fed tekrar faiz artırım patikasına girerse bu gerileme kademli olarak 0.60’lara kadar da devam edebilir.
Dün pozitif ayrışan Çin borsaları bugün negatif ayrışıyor. Çin Şangay Bileşik endeksi ve Şenzen CSI300 endeksi %6.00 üzerinde bir kayıp yaşarken Japonya Nikkei %1.40, Güney Kore KOSPI %0.30 ve Avustralya ASX %0.15 artıda kapattı günü.

Gün içerisinde önemli veriler var ekonomik takvimde. Avrupa seansı başında İngiltere’den dördüncü çeyrek büyüme ikinci tahmini, Euro Bölgesi’nden ise enflasyon raporu açıklanacak. Öğleden sonra ise ABD’den çok önemli dayanıklı ürün siparişi raporu var. Üç veri de ilgili paritelerde bugünün yönünü belirleyecek önemde.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.