Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 25.01.2016

Piyasalar Haftaya Fiyakalı Başladı

Asya borsaları cuma günü artıda kapanan Amerikan borsalarından bayrağı devraldı ve yeni haftaya pozitif bir başlangıç yaptı. Çin Şangay bileşik endeksi %0.75, Şenzen CSI300 endeksi %0.50 artıda kapanırken, Japonya Nikkei endeksinde yükseliş %1.00’e yakın, Güney Kore KOSPI endeksinde %0.75, Avustralya ASX endeksinde ise%1.8 üzerinde bir prim var.
Ekonomik takvimde Avustralya ve Japonya ön plana çıkıyor. Japonya’da ticaret dengesi 140 milyar yen ile 100 milyarlık beklentiyi aşarken ihracat %8, ithalat %18 geriledi. Tıpkı Çin gibi Japonya ticaret dengesi verileri de hem iç talep hem de global talepteki zayıflığı gözler önüne seriyor.
Geçtiğimiz hafta Japonya basınında çıkan ‘BoJ daha fazla parasal gevşeme hamlesi değerlendiriyor.’ haberine karşı başkan Kuroda Davos’taki zirvede yaptığı açıklamalarda çok kötümser görünmemişti. Bu cuma BoJ’dan yeni bir gevşeme hamlesi gelme ihtimali yüksek değil fakat para politikası kararları ile birlikte BoJ ekonomik görünüm raporunu yayınlayacak. Raporda enflasyon beklentilerine aşağı revize getirilmesi ve enflasyon hedefine ulaşma zamanlamasının ötelenmesi sonraki toplantılarda yeni gevşeme hamleleri için yeşil ışık anlamına gelebilir.
Gecenin diğer önemli verisi Avustralya’dan. Avustralya’nın büyük dört bankasından biri olan NAB tarafından hazırlanan iş dünyası güven endeksi iki puanlık düşüş ile 3’e geriledi. Yine aynı raporda yer alan diğer bir önemli endeks olan iş şartları endeksi de üç puan gerileyerek 7 olarak gerçekleşti. Düşüşün en önemli sorumlusu tabi ki Çin piyasalarında yaşanan volatilite.
Avustralya merkez bankası geçtiğimiz sene 25 baz puanlık iki indirim yaptıktan sonra ektiklerini biçmek için bekleme modunda. İşsizlik oranı, çeyreklik sermaye harcamaları raporu, büyüme, enflasyon, kurlar ve Çin, RBA’nın bir sonraki adımını tahmin etmek için takip edeceğimiz veri ve gelişmeler. Fakat RBA’nın şimdilik şahin ile güvercin arasında bir yerde durduğunu söyleyebiliriz.
Pariteler tarafında genel olarak doların baskı yediğini görüyoruz haftanın ilk Asya seansında. Dolar endeksi 99.55 seviyelerinden 99.35’lere gerilerken haftaya 1.08 seviyesinin altında başlayan EURUSD tekrar 1.08 üzerine attı kendini. ALTINın ise 1100 üzerinde tutunma inadı sürüyor. 1105 seviyesinden geçen 100 günlük hareketli ortalamanın da alıcılara tepki vermesi ile şu ana kadar 1100 tam anlamıyla aşılabildi diyemiyoruz fakat piyasalardaki oynaklığın devam etmesi durumunda bu direncin aşıldığına tanıklık edebiliriz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.