Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 24.12.2015

Piyasalarda Noel Tatili Havası

Piyasalarda Noel Tatili resmen başladı diyebiliriz. Avrupa ve ABD piyasaları yarım gün açık olacak bugün, yarın ise tam gün tatil. Yani piyasalardaki likiditenin %80’ini sağlayan merkezler kapalı. Bu nedenle de paritelerdeki hareketler sınırlı olacak. Bu nedenle bugün fiyatlamalara baktığınızda çok yavaş ve sınırlı hareketler görürseniz platformunuzun ayarlarıyla oynamayın.
Asya piyasaları ise hacim düşük olsa da mesaiye devam ediyor. Borsalarda genel olarak negatif bir tablo görüyoruz. Çin Şangay %0.65, Japonya Nikkei %0.51  ve Güney Kore KOSPI %0.43 ekside kapandı. Avsutralya ise pozitif ayrışıyor %1.28 artış ile.
Japonya merkez bankası 19 Kasım’daki para politikası toplantısının detaylı tutanaklarını yayınladı. Yani geçtiğimiz haftaki değil ondan önceki toplantının tutanakları. Bu nedenle de güncelliğini yitirmiş bir rapor fakat yine de bir bakalım o toplantıda neler konuşulmuş.
Tutanakların ana teması; bir çok üye enflasyon trendinin kademeli olarak iyileştiğini ve eğer bu trendde bir değişiklik olursa BoJ’un tereddüt etmeden harekete geçmesi gerektiğini düşünüyor.
Geçtiğimiz Cuma günkü son para politikası toplantısında BoJ varlık alım programına 300 milyar yenlik borsa yatırım fonu da ekleme kararı almıştı. Kararlar sonrası konuşan başkan Kuroda bu hamlenin ilerde varlık alım programının büyütülmesi gerekmesi durumunda alımlara dahil edilebilecek ETF piyasasında yapılan bir prova olduğuna dair imalarda bulunmuştu.
2016 mali yılının ikinci yarısında %2.00’lik hedefe ulaşmayı öngörüyor BoJ ve petrol fiyatlarında yaşanan son düşüş BoJ’u tekrar varlık alım programını büyütmek zorunda bırakabilir. Bu yeni gevşeme hamlesi de yen üzerinde baskı yaratıp USDJPY’de yeni zirvelere doğru bir hareket getirebilir. Daha önceki raporlarımızda da belirttiğimiz gibi USDJPY’nin bu seneyi geçirdiği 125.00 – 115.00 bandını 2016’da yukarı yönlü kırma ihtimali aşağı yönlü kırma ihtimalinden daha yüksek olduğunu düşünüyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.