Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 24.11.2015

Yellen’dan Yine ‘Kademeli’ Vurgusu

Dün akşam bir araya gelen Fed yönetim kurulu iskonto faizinde bir değişiklik yapmadı beklediğimiz gibi. Basına kapalı bir toplantıydı ve sonrasında herhangi bir açıklama metni de yayınlanmadı.
Fed başkanı Yellen’dan ise sürpriz bir açıklama geldi. Kendisine tasarruf sahipleri tarafından yöneltilen bir soruya yazılı cevap veren Yellen faiz artışlarının kademeli olacağını yineledi ve agresif faiz artışlarının tasarruf sahiplerine sadece kısa vadeli fayda sağlayabileceğine çünkü iç talepteki zayıflığın Fed’i kısa süre sonra tekrar faiz indirmek zorunda bırakabileceğine dikkat çekti.
Önemli bir verinin açıklanmadığı gecede Japonya borsası üç günlük tatilden geri döndü ve seansı %0.23 artıda kapattı. Çin Şangay %0.16, Güney Kore KOSPI %0.63 artıda, Avustralya ASX endeksi %1’e yakın ekside kapattı günü.
Pariteler tarafında ise AUDUSD dün Avrupa seansında başlattığı yukarı yönlü hareketi Asya seansında da devam ettirdi. NZDUSD de aynı şekilde. USDJPY baskılı bir seans geçirirken EURUSD ve GBPUSD yatay bir seyir izledi. ALTIN yaklaşık 5 dolarlık bir artışla 1073 üzerine kadar tırmandı.
Yani doların negatif bir Asya seansı yaşadığını söyleyebiliriz. Dün 100.00 seviyesine kadar yükselen dolar endeksi yaşanan gevşeme ile 99.60’larda şu anda. Gün içerisinde dikkatler ABD’den gelecek olan üçüncü çeyrek büyüme verisinde olacak. Yaklaşık bir ay önce açıklanan %1.5’lik öncü rakamın %2.0’ye revize edilmesi bekleniyor bugün.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.