ABD’de Büyüme Verileri Yukarı Yönlü

ABD Büyüme Yukarı Revize Edildi

ABD üçüncü çeyrek ikinci büyüme tahminine göre ekonomi %2.1 büyüdü. Yani yaklaşık bir ay önce gelen ilk tahmin %1.5’en %2.1’e revize edildi. Yukarı revizeye en önemli katkı özel sektör yatırımlarından geliyor.
Özel sektör yatırımları %2.1’den %2.4’e revize edilirken envanterler %-1.4’den %-0.6’ya çıkarıldı. Diğer yandan bireysel tüketim harcamalarına ise  %3.2’den %3.0’e aşağı revize var. Çekirdek PCE fiyat endeksi %1.3 ile beklentide gelirken, GSYİH fiyat endeksi %1.3 ile beklentinin bir tık üzerinde geldi.
Rakamlar yıllıklandırılmış bazda. Yani çeyreklik bazda son tahmine göre ABD ekonomisi %0.5’in biraz üzerinde büyüdü. İngiltere, Almanya, Japonya gibi diğer benzer ülkelerden daha iyi bir performans ve Fed’in Aralık faiz artışı için elini güçlendirebilecek türden bir veri.
Piyasaların bugünkü ana gündem maddesi Suriye sınırında düşürülen Rus uçağı. Risk iştahını olumsuz etkileyen olay sadece BIST değil DAX, CAC, FTSE gibi Avrupa’nın önde gelen endeksleri üzerinde de satış baskısı yarattı. Petrol %3’e yakın bir ralli ile 43.50’lere kadar tırmanırken ALTIN güvenli liman alışları ile 1080 üzerini gördü kısa bir süre de olsa.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.