Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 24.08.2015

Piyasalar Kan Ağlıyor…

Evet, aslında başlık her şeyi anlatıyor. Piyasalar yeni haftaya kan ağlayarak başladı. Ana damar ise belli; Çin. Çin Şangay endeksi haftaya felaketi andıran bir başlangıç yaptı. Şu anda %7.00 üzerinde kayıp var ve son yedi ayın en düşük seviyelerinde. 
Hem de Çin’in devasa devlet fonunun borsalara ayırdığı yatırım oranını %30’a kadar çıkarma planına rağmen. Bu yeni önlemle fonun yerel borsalarda alım için ayırdığı kaynak 1.00 trilyon üzerine (160 milyar dolar) çıkacak. Yani Çin reformları hızlandırmak yerine ekonomisini borsalara para akıtmak yoluyla kurtarma çabasında, ki bunun şimdiye kadar çok fazla işe yaradığını hepimiz gördük. Çin Şangay endeksi bu seneki zirvesinden şu an %40 altında.
Dünyanın en büyük ikinci ekonomisindeki kriz doğal olarak Türkiye dahil diğer bütün ülkelerde yansıyor. Asya’da artıda olan borsa bulmak zor. Japonya Nikkei endeksi %5’e yakın kayıp var, Avustralya ASX endeksi %4 ekside, Güney Kore KOSPI endeksinde de kayıplar %3’e yaklaştı. Neredeyse her endekste son yılların en kötü günü yaşanıyor ve şimdiden bugüne ‘Kara Pazartesi’ yakıştırması yapılmaya başlandı bile.
Borsalarda yatırımcılar çıkış kapısına hücum ederken paritelerde de durum çok farklı değil. USDTRY sabah 2.98 üzerini tekrar görürken, EURTRY 3.42 üzerine tırmanarak tüm zamanların zirvesini tazeledi. Güney Afrika Randı, Hindistan Rupisi, Rus Rublesi gibi diğer gelişmekte olan ülke para birimlerinde de pek farklı değil. Sadece gelişmekte olan değil, AUD ve NZD gibi gelişmiş ülke para birimleri de sıkıntılı bir başlangıç yaptı haftaya. AUDUSD altı yıl sonra ilk kez 0.72 seviyesini gördü.
Diğer yandan panik anlarında yatırımcıların sığındığı Almanya ve ABD tahvilleri, yen, dolar, frank ve ALTIN gibi yatırım araçlarının ise haftaya sağlam bir tonda başladığı dikkatlerden kaçmıyor. Yani riskli para birimleri ve borsalardan çıkan yatırımcıların rotası güvenli limanlar olmuş.
Piyasaların haftaya mezbaha gibi başlamasına neden olacak taze bir gelişme ise yaşanmadı hafta sonu. Çin merkez bankası PBoC’den munzam karşılık indirimi beklentileri vardı fakat bunun tek başına çöküşe neden olduğunu söylemek abartılı olur. Çin’de büyümenin son 20 yılın en düşük seviyelere gerilemesi ve hala tünelin sonun ışık görülmemesi, Fed’in yıllar sonra ilk faiz artışına yaklaştığı algısı, emtialardaki çöküş… Yaşanan paniğin nedeni ne olursa olsun piyasaların bu havadan çıkması kolay olmayacak.
Yani yukarıda saydığımız güvenli limanların sözü geçecek piyasalarda bir süre daha ve bu da ne yazık ki bizim için de keyif kaçıran bir durum. İçeride siyasi belirsizlikler, jeopolitik risklerle boğuşurken global ekonominin içinde bulunduğu vaziyet nedeniyle dışarıdan da yardım yeli gelme ihtimali çok düşük.
Piyasada yönün hızlıca değiştiği dönemlerden geçiyoruz ve bu tür dönemlerde profesyonel destek almadan işlem yapmak büyük risk. Üyemiz olun ve piyasaya yön veren gelişmeleri anlık olarak sizlere iletelim, sinyallerimiz ve stratejilerimizle yön verelim.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.