Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 24.07.2015

PMI Gününe Kırmızı Başlangıç

Yeni bir PMI gününe start verdik ve açılışı Çin ile yaptık. Beş yıldır HSBC’nin sponsorluğunda hazırlanan Markit imalat PMI raporu bundan sonra Çinli basın grubu Caixin sponsorluğunda hazırlanıyor ve saat 4.45’de yayınlanan rapora göre flaş imalat PMI 48.2 ile beklentilerin çok altında kalarak son 15 ayın en düşük seviyesine geriledi. 
50.0 seviyesi sektörde büyüme ve daralma arasındaki sınır ve gece açıklanan rapor daralmanın daha da derinleşerek beşinci aya sarktığını gösteriyor. Üçünü çeyreğin ilk PMI verisi ve %7.00’lik büyüme hedefin ıskalanmaması için Kasım ayından bu yana dört hamle ile büyümeyi destekleyen PBoC’nin ayağının gaz pedalında kalmasına neden olacak.
Çin borsasında yaşanan büyük çöküş ve Yunanistan krizinin Avrupa’da yarattığı belirsizlik gibi gelişmelerin yarattığı tek seferlik etkinin geride kalması ile PBoC’den gelen gevşeme hamlelerinin etkisinin ekonomiye geçişinin belli bir süre alması nedeniyle PMI rakamlarında önümüzdeki aylarda toparlanma görebiliriz fakat PBoC %7.00 büyüme hedefinin riske girdiği anlarda devreye girmek için hazırda beklemeye devam edecek bizce.
Gece Asya’dan gelen diğer bir önemli veri Yeni Zelanda’dan ticaret dengesi. 100 milyonluk ticaret fazlası beklentilerine karşı Haziran ayında 60 milyonluk bir açık verdi Yeni Zelanda ekonomisi. Beş aylık ticaret fazlası serisini bozan ticaret açığının en önemli nedenleri artan sermaye ekipmanları ithalatı ve düşen süt ürünleri ihracatı gelirleri. 
Hem Çin imalat PMI hem Yeni Zelanda ticaret dengesi NZD üzerindeki baskıyı artırıyor. Dün RBNZ’den gelen faiz indiriminin bu sene içindeki son indirim olmayacağını düşünüyoruz ve bu nedenle NZDUSD’deki aşağı yönlü trendin devamını bekliyoruz. Aşağıda önce 0.6570, sonrasında ise 0.65 destekleri var. Bu desteklerin kırılmasıyla 0.62’lere kadar düşüş kademeli olarak devam edebilir. Yukarıda ise ilk olarak 0.67 sonrasında ise 0.6770 dirençleri önümüzdeki süreçte alıcılara karşı koyacak gibi.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.