Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 24.06.2015

Tsipras Kreditörlere Fena Yüklendi

Yunanistan anlaşması ile ilgili Pazartesi günkü iyimserliğin yerinde bugün yeller esiyor. Tsipras öğlen saatlerinde yaptığı açıklamada son tekliflerinin kreditörler tarafından reddedildiğini açıkladı.
Yunan başbakan son tekliflerin oldukça dengeli olduğunu söylerken ‘ya kreditörlerin gerçekten anlaşma yapmaya niyeti yok ya da başka çıkarları var’ ifadesiyle kreditörlere yüklendi.
Maliye bakanları akşam saatlerinde toplantılara başlayacakken Tsipras şu an Brüksel’de kreditörlerle görüşmeler yürütüyor. Liderler yarın AB Zirvesi’nde masada bir anlaşma görmek istiyor ve bunun çıkması için gerekirse görüşmelerin sabah kadar devam etmesi talimatı verildi.
Bu arada görüşmelerde pürüz çıkaran tarafın IMF olduğu söyleniyor. Şirketler için planlanan vergi artışlarını beğenmeyen IMF, mali hedeflere daha çok KDV önlemleri ile ulaşma yanlısı.
EURUSD karamsar başlıklara pek tepki vermedi. Şu an 1.1190 bölgesinde ve günlük bazda hala pozitif. 1.1150 – 1.1130 bölgesi gün içi destek, yukarıda ise 1.1230 – 1.1220 bölgesi direnç. EURUSD için çok önemli bir akşam bizi bekliyor. Görüşmelerden olumlu bir sonuç çıkmaması hızlı bir serbest düşüşe neden olabilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.