Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 24.01.2016

Hafta Sonu Neler Yaşandı?

Bu hafta FOMC kararları, ABD dördüncü çeyrek büyüme, ECB başkanı Draghi ile BoE başkanı Carney konuşmaları ve Yeni Zelanda Merkez Bankası RBNZ para politikası kararları gibi çok önemli gelişmeler bizi bekliyor. Böylesi önemli bir haftaya başlamadan önce bakalım hafta sonu neler yaşanmış.
Geçtiğimiz hafta içinde Japonya Merkez Bankası BoJ’un yeni gevşeme adımlarını değerlendirdiği haberleri vardı Japon basınında. Davos’taki zirvede konuşan başkan Kuroda ise çok kötümser açıklamalar yapmadı. Son zamanlardaki piyasa volatilitesinin Japon şirketleri aşırı derece etkilemediklerini düşündüklerini söyleyen Kuroda reel ekonomi için çok da endişeli olmadıklarını söyledi. Çin ile sorulan soruya ise ‘göreli iyimserim’ cevabını verdi Kuroda. 
Bir sonraki BoJ toplantısı bu cuma ve Kuroda’dan gelen açıklamalar Japon basınında çıkan haberlerin pek de isabetli olmadığını düşündürüyor, en azından bu toplantı için. Fakat BoJ’un sürpriz yapmayı seven bir merkez bankası olduğunu da hatırlatalım. 2014 Ekim ayında varlık alım programını sürpriz bir şekilde büyüterek piyasayı ters köşeye yatırmıştı BoJ.
ECB yönetim kurulu üyesi ve Hollanda Merkez Bankası başkanı Klaas Knot bir televizyon kanalına röportaj verdi. Düşen petrol fiyatlarının Euro Bölgesi’nde toparlanmaya destek verdiğini söyledi Knot fakat enflasyonun da düşmesine neden oluyor diye ekledi. Knot petrol fiyatlarındaki düşüş ekonominin diğer bölümlerini etkilemeye de başlarsa para politikasını tekrar gözden geçirmek zorunda kalabileceklerini belirtti. 
Draghi zaten para politikası kararları sonrasındaki basın toplantısında net bir şekilde aşağı yönlü risklerin arttığını ve Mart ayında para politikasını tekrar gözden geçireceklerini söylemişti. Yani eğer Knot bu açıklamaları Draghi konuşmasından önce yapmış olsaydı piyasa üzerinde önemli bir etki yaratabilirdi fakat Draghi’den sonra Knot’tan gelen bu benzer açıklamalar yeni bir bilgi değil piyasalar için.
İran üzerindeki yaptırımların kalkmasının yankıları devam ediyor. Sadece petrol piyasalarını değil hava yolu endüstrisinden perakende sektörüne kadar bir çok sektörü etkileyebilecek sonuçlara neden olabilir yaptırımların kalkması. Hafta sonu çıkan haberlere göre İran hava yolları filosunu yenilemek için yüz elliye yakın yeni uçak siparişi vermeye hazırlanıyor. Siparişlerin büyük bölümü Airbus’tan olacak bu habere göre.
ABD’nin doğu yakası kar fırtınasına teslim. Washington’da hayat dururken New York da tarihinin şimdiye kadar kaydedilmiş en kötü ikinci kışını geçiriyor. Cumartesi günü New York’ta yola çıkma ve seyahat yasağı getirmeye neden olacak kadar ciddi bir kır fırtınası vardı. Yasak bugün kaldırıldı fakat ABD’nin doğu yakasında kar fırtınası nedeniyle yirmiye yakın kişinin öldüğü bildiriliyor.
Paritelerin yeni haftaya büyük bir farkla başlamasına neden olacak önemde bir gelişme yaşanmadı. Yani yeni haftaya cuma kapanışa çok yakın seviyelerde açılışlar göreceğiz büyük ihtimalle.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.