Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu -23.11.2015

Dolar Haftaya Havalı Başladı

Sakin bir hafta sonunun ardından piyasalar yeni haftaya da sakin başladı. Verisiz bir Asya seansı geride kaldı ve Japonya’da borsalar ve bankaların resmi tatil nedeniyle kapalı olması nedeniyle normalden çok daha düşük hacimli bir Asya seansı yaşadı piyasa haftanın ilk gününde.
Çin Şangay endeksi %0.56 ekside kapanırken, Avustralya ASX endeksi %0.39, Güney Kore KOSPI endeksi ise %0.70 artıda bitirdi günü. Pariteler tarafında ise hareket vardı ve dolar lehine bir hareketti bu.
Dolar endeksi 99.98 seviyesi ile son yedi ayın en yüksek seviyesini görürken EURUSD son yedi ayın dibini tazeledi. Yani pariteler yeni haftaya Fed faiz artışı endişeleri ile başladı diyebiliriz. USDTRY ve USDJPY’de de yükseliş olarak kendini gösteriyor bu endişeler.
Gün içerisinde Avrupa’dan gelecek olan imalat ve hizmetler PMI rakamları ile akşam Fed’in reeskont oranı açıklaması takip edilecek. Avrupa PMI verilerinde önceki aya göre önemli bir değişiklik beklemiyor piyasalar. Fed’in de önümüzdeki ay federal fonlama faizini artırdıktan sonra reeskont oranını artırmaya başlaması bekleniyor.
Hayal kırıklığı yaratan PMI verileriyle birlikte 1.06 desteğinin kırıldığına tanıklık edebiliriz. Beklentilerden çok iyi veriler ise EURUSD’de kar alımlarına bağlı olarak 1.07’lere doğru bir hamle getirebilir. PMI verileri öncesi parite için 1.0670 – 1.0660 bölgesi direnç, aşağıda 1.06 bölgesi ise destek görevi görebilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.