Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu

Dolar Düşmeye Devam Eder mi?

ECB başkanı Draghi’nin dün yaptığı açıklamaların etkisi devam ediyor. Son zamanların en güvercin tondaki Draghi’sinin dün yaptığı basın toplantısından ECB’nin hem varlık alım programını büyütmeyi hem de yeni faiz indirimlerini değerlendirdiğini öğrendik.
Yani yıllar önce ‘Euro’yu kurtarmak için ne gerekiyorsa yaparız’ diyen Draghi bu sefer de enflasyonu hedefimize doğru yükseltmek için elimizden geleni ardımıza koymayacağız mesajını iletti piyasalara. Artık Aralık ayı için yüksek beklentileri var piyasaların.
ECB’nin para musluklarını açık tutmaya kararlı olduğunu görülmesi ve hatta daha da açmayı planladığının anlaşılmasıyla piyasalarda bahar havası var. Tabi euroyu bu genellemenin dışında tutuyoruz. ECB’nin piyasalara daha fazla euro pompalaması ve zaten eksi olan mevduat faizini daha da aşağılara çekme niyetini göstermesi EURUSD’de bir kaç saatte 250 pipslik çöküş yarattı. Tablo diğer EUR/XXX pariteleri için de aşağı yukarı aynı.
Borsalarda da Draghi coşkusu var. Çin Şangay %1.3 artıda an itibariyle. Japonya Nikkei %2.5’e yakın artıda kapanırken, Avustralya ASX %1.5 üzerinde, Güney Kore KOSPI ise %1’e yakın artıda kapattı haftanın son işlem gününü. Avrupa borsaları açılırken de hakim renk yeşil.
Risk iştahının artmasıyla AUDUSD, NZDUSD, USDJPY gibi risk iştahına duyarlı paritelerin keyfi yerinde. USDTRY tarafında da Draghi iyimserliği seçim kaygılarını şimdilik unutturmuş gibi. Son iki ayın en düşük seviyelerine gerileyen USDTRY için en yakın destek 2.84 bölgesinden geçen 100 günlük hareketli ortalama seviyesi. Hemen altında 2.8370’lerde çok kritik yukarı trend destek hattı, onun altında ise 2.80 bölgesi daha önce direnç olarak çalışmış ve şimdi de satıcılara karşı koyabilecek önemli destekler olarak dikkat çekiyor.
USDTRY 2.84 – 2.80 bölgesi üst üste yığılan önemli teknik seviyeler nedeniyle kalın destek olarak çalışacak önümüzdeki günlerde. Yani dolar üzerindeki baskı kısa vadede devam etmekle birlikte hem önemli destek seviyelerinin yaklaşması hem de seçim belirsizliği nedeniyle gevşeme güç ve hız kaybedebilir. Bu nedenle seçimlere kadar 2.80 altına kalıcı bir düşüş ihtimalini düşük görüyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.