Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 23.09.2015

Çin’den Yine İyi Haber Yok

Global büyüme endişeleriyle boğuşan piyasalar Çin’den umut veren gelişmeler bekliyor fakat şu ana kadar pek umduğumuzu bulamadık diyebiliriz. Gece açıklanan Caixin flaş imalat PMI 47.0 ile beklenti altı kaldı.
Son altı buçuk yılın en kötü verisi ve Çin’den iyi haberler bekleyen piyasalar için yeni bir hayal kırıklığı. Piyasada 47.3’den 47.6’ya yükseliş beklentisi vardı. Sadece manşet rakam değil üretim, yeni siparişler, yeni ihracat siparişleri ve istihdam gibi bileşenlerde de gerilemenin hızı artmış. Tek iyileşme envanterler bileşeninde görünüyor. Onun da ne kadar pozitif bir gelişme olduğu tartışılır. Üretilen mal stoklarda kalıyor ve bu da iç ve dış talebin zayıf olduğuna işaret eden bir gösterge.
%7.00’lik büyüme hedefi büyük tehlike altında. Merkez bankası ve hükümetten genişlemeci önlemeler gelmeye devam edecek fakat şu ana kadar atılan adımların istenen etkileri yaratmadığını görüyoruz. Yani Çinli yetkililer ekonomideki soğumaya karşı çaresiz görünüyor ve bundan sonra da daha düşük büyüme performanslarını kabullenmek zorunda kalabilirler. 
Gecenin diğer bir dikkatimizi çeken gelişmesi Atlanta Fed başkanı Lockhart’tan gelen açıklamalar. Ağustos başında yaptığı konuşmada Eylül ayında faiz artışı için oy vereceğini duyurmuş fakat sonra fikrini değiştirmişti Lockhart. Bu sefer Fed’in faiz artışlarına çok yakın olduğunu hissediyorum dedi Lockhart ve Fed’in enflasyonu mükemmel bir şekilde ölçemediğini ifade etti.
Asya borsalarında Çin’den gelen zayıf PMI verisinin etkisiyle kırmızı bir görüntü var. Çin Şangay, Japonya Nikkei ve Avustralya ASX endekslerinde %2’lere varan kayıplar görüyoruz. Paritelere baktığımızda ise AUDUSD ve NZDUSD, Çin’den gelen zayıf PMI verisinden en çok etkilenenler. Her iki parite de veri sonrası gelen baskı ile satıcılı bir seans geçirdi.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.