Yunanistan ve Yeni Zelanda’dan Gelişmeler

Yunanistan’da İkinci Reform Paketi, Yeni Zelanda’da Faiz İndirimi

Yunanistan meclisi 86 milyar euroluk üçüncü kurtarma programı görüşmelerine başlamak için kreditörler tarafından talep edilen ikinci reform paketini de meclisten geçirdi. Yargı ve bankacılık sistemi ile ilgili reformları içeren ikinci paket 230 milletvekilinin onayıyla geçerken 63 milletvekili ‘hayır’ dedi.
Geçtiğimiz haftaki oylamada 39 fire veren Syriza’nın bu oylamada verdiği fire sayısı daha az, 36. Geçtiğimiz hafta hayır oyu kullanan eksi maliye bakanı Varoufakis bu reform paketi için ise ‘evet’ oyu kullandı. Varoufakis bugün meclise gelen yargı ve bankacılık sistemi ile ilgili reformları kendisinin de daha önce gündeme getirdiğini belirtti.
Yeni Zelanda merkez bankası RBNZ beklendiği gibi politika faizini %3.25’den %3.00’e indirdi. Yavaşlayan ekonomik görünümü ve düşük enflasyonu faiz indirimleri için neden olarak gösteren RBNZ daha fazla gevşemenin de olası olduğuna dikkat çekiyor karar metninde.
Yeni Zelanda doları ile ilgili yorumlara döndüğümüzde Nisan ayından bu yana yaşanan düşüşün altı çiziliyor fakat emtia fiyatlarındaki gerileme nedeniyle kurlarda daha fazla zayıflamanın gerekli olduğunu söylüyor RBNZ. Hem yeni faiz indirimleri kapıda hem RBNZ kurlarda daha düşük seviyeleri istiyor. Yani NZD üzerindeki baskının bundan sonra da devam edeceğini söyleyebiliriz.
Yeni Zelanda için en önemi ihracat destinasyonu olan Çin’de son haftalarda iyice artan belirsizlikler, petrol fiyatları üzerindeki baskının tekrar kendini göstermesi ve en önemli ihracat kalemlerinden olan süt ürünleri fiyatlarındaki gerilemenin devam etmesine düşük enflasyonu da ekleyince RBNZ’nin önemli bir süre daha güvercin duruşunu sürdürecek diyoruz.
Mevcut görünüm NZDUSD için yükselişlerin satış fırsatı olacağını ima ediyor. İki ülke merkez bankaları arasındaki para politikası ayrışması pariteyi önce 0.65 sonrasında ise 0.60’lara kadar itebilir. 0.6770 bölgesi ilk önemli direnç bölgesi, 0.65 ise önemli destek.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.