Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 23.07.2015

ABD İşsizlik Başvuruları 40 Yılın Dibinde

Önümüzdeki hafta yapılacak olan FOMC toplantıları öncesi son haftalık işsizlik başvuruları rakamı 255 bin ile 1973 yılından bu yana en düşük seviyede geldi. İşsizlik maaşı başvurularında yaşanan gerilemenin en büyük nedeni daha fazla insanın iş bulması ve bu da istihdamdaki iyileşmenin en önemli işaretlerinden biri.
Aylık 200 bin üzeri bir tarım dışı istihdam değişiminin artık standart hale gelmesi, %5.3 ile son yılların en düşük seviyelerinde bir işsizlik oranı ve işsizlik maaşı başvurularının 40 yılın en düşük seviyelerine gerilemesi istihdamda FOMC’nin faiz artışı için istediği seviyelerin çok uzağında olmadığımızı gösteriyor. İstihdam piyasasındaki bu sıkılaşma önümüzdeki aylarda maaşlar için de itici bir güç olarak çalışabilir.
Önümüzdeki hafta FOMC’den Eylül ayı faiz artışı için sinyal gelebilir öngörülerini destekleyen bir veri ve güne baskı altında başlayan doları kendine getirdi. EURUSD 1.10 üzerinden 1.0950’lere kadar çekilirken, USDTRY 2.73 üzerine sıçradı. ALTIN da tekrar 1.100 altına çekilirken, USDJPY ise 124.00 üzerinde.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.