Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 23.02.2016

Asya Seansı Sakin, Avrupa’da Hareket Var

Asya borsalarında genel görünüm kırmızı. Çin Şangay Bileşik endeksi %0.80 ve Çin Şenzen CSI300 endeksi %0.95 kayıpla kapanırken Avustralya ASX %0.40, Güney Kore KOSPI %0.10, Japonya Nikkei endeksi %0.35 düşüş yaşadı haftanın ikinci gününde.
Çin Merkez Bankası munzam karşılıklar yerine piyasaya doğrudan likidite enjekte ederek destek sağlamaya devam ediyor. Dün 70 milyar yuan enjekte edilmişti, bugün ise 130 milyar yuan enjekte etti PBoC. Ayrıca dün USDCNY’yi 6.5165 seviyesinde sabitleyen PBoC bugün 6.5273 seviyesinde sabitledi. Yani bugün yuana değer kaybettirdi.
Gece ekonomik takvimde çok önemli bir veri yoktu fakat sabah Almanya’dan dördüncü çeyrek final büyüme verisi açıklandı. Verilere göre Almanya dördüncü çeyrekte çeyreklik bazda %0.3 ile beklentide büyürken yıllık bazda da büyüme %1.3 ile beklentide.
PMI verileri Fransa ve Almanya gibi Euro Bölgesi’nin en büyük iki ekonomisinin 2016’ya çok parlak bir giriş yapmadıklarına işaret ediyor. Özellikle Almanya imalat sektöründe yaşanan kötüleşme endişe verici birinci çeyrek için ve ECB’den Mart ayında gelecek olan yeni faiz indirimi ve varlık alımı gibi ek gevşeme hamlelerini de haklı kılıyor.
Dün 1.10 desteğini test eden EURUSD şu anda bu desteğin üzerinde tutunmayı başarabiliyor fakat 10 Mart’ta ECB’den daha fazla parasal gevşeme beklentileri nedeniyle çok da yukarıları gelmeyebilir önümüzdeki süreçte. 1.10 – 1.0980 destek bölgesinin kırılması ise paritede 1.08 seviyelerine doğru bir geri çekilmenin önünü açabilir.
Gün içerisinde Almanya Ifo iş dünyası güven endeksi, BoE çeyreklik enflasyon raporu sunumu, İsviçre Merkez Bankası SNB başkanı Jordan’ın konuşması ve ABD’den CB tüketici güven endeksi gibi veriler paritelere yön verecek. Ayrıca TCMB Şubat ayı faiz kararını açıklıyor.
Dünkü tarihi düşüş sonrası bugün BoE’den kötümser bir enflasyon raporu GBPUSD’yi tekrar 1.40 seviyelerine doğru itebilir. 1.40 bölgesinin geçit vermesiyle de düşüş 1.37’lere kadar devam edebilir. AB referandumu anket sonuçlarını yakından takip etmeye devam ediyoruz GBPUSD’nin gidişatı açısından.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.