Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 22.02.2016

Pound’un Üzerinde Boris Johnson Gölgesi

Londra Belediye Başkanı Boris Johnson’ın 23 Haziran’da düzenlenecek olan Avrupa’dan çıkış referandumunda ‘çıkış’ kampını destekleyeceğini açıklaması ile pound haftaya kabus gibi bir başlangıç yaptı.
Johnson sadece Londra Belediye Başkanı olması değil Muhafazakarlar’ın Cameron sonrası en ciddi lider adaylarından biri olarak gösterilmesi açısından da önemli bir siyasi figür ve referandumda ‘çıkış’ isteyenler kampına büyük bir güç katacak.
GBPUSD yeni haftaya cuma kapanıştan 100 pips aşağıda, 1.4270 bölgesinde başlarken EURGBP Johnson’un ‘çıkış’ için kampanya yapacağı haberi ile haftaya cuma kapanıştan 50 pips yukarıda 0.7770 bölgesinde başladı.
23 Haziran’a kadar iki kamp neden ‘çıkış’ veya ‘kalma’ istediklerini halka anlatacak ve son kararı halk sandık başında verecek. Saflar netleştikten sonra yapılacak olan anketler artık daha anlamlı ve poundu daha fazla etkileyebilir. Belirsizlik nedeniyle ‘çıkış’ isteyenleri önde gösteren anketler pound üzerinde baskı yaratacakken ‘kalma’ isteyenleri önde gösteren anketler ise pound boğalarına moral verecek.
GBPUSD için sırasıyla 1.4150 ve 1.41 bölgeleri destek seviyeleri. Yukarıda ise en yakın direnç 1.4230, sonrasında ise 1.43 seviyesi direnç olarak ön plana çıkıyor. Belirsizlik devam ederken satıcılı pound havası devam edecek ve ancak ‘kalma’ yanlısı kampın önemli bir farkla ‘çıkış’ isteyenlerin önünde olduğunu gösteren anketler bu havayı kırabilir bizce.
Çin Merkez Bankası PBoC piyasaya likidite enjekte etmeye devam ediyor. Haftanın ilk gecesinde açık piyasa işlemleri yoluyla 70 milyar yuan (yaklaşık 11 milyar dolar) enjekte eden PBoC, USDCNY referans seviyesi olarak 6.5165 seviyesini belirledi. Önceki fikslemeye göre yuanı çok hafif yukarıda sabitlemiş oldu böylece.
PBoC munzam karşılık indirimi yerine kısa vadeli açık piyasa işlemleri ile piyasaya denge getirmeye çalışıyor fakat Çin basınında çıkan haberlere göre ülkeden sermaye çıkışları devam ederken orta vadede hala munzam karşılık indirimine ihtiyaç var.
Asya borsalarının haftaya güzel bir başlangıç yaptıklarını görüyoruz. Şangay Bileşik endeksi %2.35, Şenzen CSI300 endeksi %2.20 artıda kapanırken Japonya Nikkei ve Avustralya ASX endeksinde %1’e yakın bir prim var.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.