Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 21.12.2015

Piyasalarda Günün Özeti

Oldukça hareketli bir haftayı geride bırakmıştık ve Fed’in 9 yıl aradan sonra faizlerde 25 baz puanlık bir artışa gitmesine tanıklık etmiştik. Yeni haftaya ise piyasalar sakin başladı diyebiliriz. Ekonomik takvimde veri yetersizliği hakimdi açıkçası. ABD dolar endeksinde satıcılı seyir hakimdi ve 98.40 seviyelerine kadar bir düşüş yaşandı. Petrol fiyatları üzerindeki baskı ise hala devam ediyor. Brent petrol fiyatları varil başına 37 doların altına gerilerken, ham petrol fiyatları ise 36 doların altına gerilemiş durumda. Dilerseniz bugünün öne çıkan gelişmelerine kısaca göz atalım.
  • İspanya’da seçim sonuçları kesinleşti ve ülkeyi yöneten Rajoy’un partisi anketlerde beklenildiği gibi tek başına iktidar olmak için gerekli oy çoğunluğunu yakalayamadı. Koalisyon senaryolarında ise Rajoy’un partisi ile Cuidadanos’un ikili koalisyon kurması en olası ihtimal olarak görünüyordu ancak bu iki partinin de sandalye toplamı hükümet kurmak için yeterli değil. İspanya’da hükümet kurulamaması durumunda euro için yeni riskler oluşabilir. Bu yüzden dikkatlerimiz bir yandan da İspanya’da yaşanan siyasi gelişmelerde olacak.
  • Asya seansına baktığımızda Japonya’dan tüm sanayilerin faaliyet endeksi %1 ile beklentiden hafif iyi geldi ancak gelen veri JPY için pozitif olsa da USDJPY’de etkisi sınırlı oldu.
  • Almanya’dan ÜFE -%0.2 ile beklentiden kötü gelse de EURUSD’de önemli bir hareketliliğe sebep olmadı.
  • İngiltere’den CBI gerçekleşen satışlar endeksi 19 ile beklentiden kötü geldi. GBPUSD’de gelen verinin etkisi olmadı.
Bugün hareketlilik yaşanan pariteler :
EURUSD haftanın ilk gününe hafif alıcılı başlamıştı ve günün ilerleyen saatlerinde de paritede alıcıların borusu öttü diyebiliriz.  1.0900 bölgesi üzerine yükselen paritede bu bölge üzerinde günlük kapanışların gerçekleşmesi alıcılı seyri destekleyebilir. Yukarıda ise 1.0930’ların geçilmesiyle 1.0950 ve 1.1000 seviyeleri önemli direnç durumunda. Paritede yön yeniden aşağı döner ise 1.0900 ve 1.0850 seviyeleri destek olarak çalışabilir.
GBPUSD geçen hafta başından beri satıcılı seyir izliyordu zaten ve üzerindeki satış baskısı yeni haftanın ilk günü de devam ediyor.  Paritede düşüşlerin devam etmesi durumunda aşağıda 1.4880 ve 1.4860 seviyeleri destek olarak çalışabilir. Toparlanmalarda ise 1.4940 ve 1.5000 seviyeleri ise önemli direnç durumunda.
USDCAD ise bildiğiniz gibi. Petrol fiyatları üzerindeki baskı CAD’i negatif etkilemeye devam ediyor ve USDCAD’de de yükselişler kaçınılmaz oluyor. Bugün yeniden 1.3990 seviyelerine kadar yükselen paritede artık 1.40 bölgesinin üzerine çıkılmasına bir adım kalmış durumda. Yükselişlerin devam etmesi durumunda 1.4170 ve 1.4200 seviyelerine kadar önemli bir direnç seviyesinin olduğunu söylemek zor. Geri çekilmelerde ise 1.3920 ve 1.3840 seviyeleri önemli destek olarak karşımıza çıkabilir. Kısa vadede paritede gevşemeler yaşansa da orta ve uzun vadede yukarı yönlü trendin devam etmesini bekliyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.