İspanya’da Hükümet Senaryoları ve EURUSD

İspanya Hükümet Senaryoları ve EURUSD

İspanya genel seçim sonuçları kesinleşti. İktidardaki Rajoy’un partisi PP %29 ile birinci parti oldu ve mecliste 123 sandalye ile temsil edilecek. Ana muhalefet sosyalist PSOE %22’lik oy ile 90 sandalye, kemer sıkma programı karşıtı Podemos %21 oy oranı ile 69 sandalye, merkez sağ liberal Ciudadanos ise %14 oy oranı ile 40 sandalyeye sahip olacak yeni mecliste. Geriye kalan 25 sandalyenin büyük bölümü yerel Katalan ve Bask partilerine gidiyor.
Bu sonuca göre hiç bir parti tek başına iktidar olabilecek sandalye sayısına sahip değil ve seçimler öncesi öngörülen PP ile Ciudadanos koalisyonu da hükümet için gerekli 176 sandalyeye ulaşamıyor. Piyasalar tarafından en sıcak bakılan koalisyon seçeneği de buydu.
Diğer bir koalisyon senaryosu olarak öne sürülen PSOE, Podemos ve Ciudadanos üçlüsü 199 sandalye ile gerekli çoğunluğu ulaşabiliyor fakat Ciudadanos liderinden geçtiğimiz hafta böylesi bir koalisyon içerisinde yer almayacaklarına dair gelen açıklama bu seçenek için şüpheler yaratıyor.
PSOE, Podemos ile 9 sandalye kazanan Katalonya Cumhuriyetçi Sol parti ve 8 sandalyeye sahip olacak olan diğer bir Katalonya partisi CDC’den oluşan dört partili koalisyon ihtimaller dahilindeki diğer bir seçenek. Podemos’un Katalonya bağımsızlığını desteklediğini biliyoruz. Hem Podemos hem de iki Katalonya partisinin yer alacağı bu koalisyon bağımsızlık konusunu daha sıcak bir şekilde gündeme getirecektir.
Başka bir koalisyon seçeneği ise PP, Ciudadanos ve diğer küçük partilerden oluşan bir koalisyon. Bu durumda Katalonya’dan bir partinin koalisyonda olması şart fakat Ciudadanos’un Katalonya bağımsızlığına hiddetle karşı çıkması çok da uyumlu bir koalisyon olmayacağını düşündürüyor.
PP ile PSOE’den oluşan tıpkı Almanya’daki gibi bir büyük koalisyon piyasaların  hoşuna gidecek diğer bir seçenek olabilir fakat her iki parti lideri de seçim kampanyaları sırasında bu seçeneği reddetmişti.
Şimdilik piyasaların konuştuğu en öne çıkan hükümet senaryoları bunlar. Hükümet kurmak için partiler arasındaki pazarlıklar ve görüşmelerin bir kaç haftadan bir kaç aya kadar uzama ihtimali var. Yani politik açıdan çetin bir süreç bekliyor Euro Bölgesi’nin dördüncü büyük ekonomisi İspanya’yı.
Piyasaları en çok ilgilendiren konu yeni kurulacak olan hükümetin kemer sıkma önlemleri ve borç azaltma yönündeki diğer reformlara karşı tavrı. PP ve Ciudadanos koalisyonu reformlar ve kemer sıkma önlemlerinin devamlılığı açısından en sıcak bakılan seçenekti. PSOE ve Podemos’tan oluşacak solcu bir koalisyon ise partilerin seçim kampanyalarında verdiği vaatlerden dolayı soru işaretlerine neden oluyor.
Piyasanın seçimlere verdiği tepkiye baktığımızda İspanya 10 yıllık tahvillerine satış geldiğini görüyoruz. 10 yıllık tahvil faizleri %1.86 ile 10 Kasım’dan bu yana en yüksek seviyelere yükseldi Avrupa seansı başlar başlamaz. İspanya IBEX endeksinde ise %2.00 üzerinde kayıp var.
EURUSD üzerindeki etkisi sınırlı. Haftaya yaklaşık 20 pips aşağıda başlayan parite gece yükselerek 1.0880 üzerine tırmandı. Bundan sonra liderlerden gelecek olan beyanatlar ve koalisyon kurma çalışmalarını takip edeceğiz. 1.0800 desteğinin kırılmasıyla paritede Draghi sonrası başlayan toparlanma trendi sona erebilir. Yukarıda 1.09 – 1.0890 direnç bölgesinin aşılması ise tekrar 1.10 üzerine doğru bir hamleyi getirebilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.