Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 21.09.2015

Önümüzdeki Sene FOMC’yi Şahinler Basıyor

Hafta sonu yaptığı açıklamada faiz artışı yönünde görüş bildirdiğini söyleyen St Louis Fed başkanı Bullard bugün de bir televizyon kanalında konuşma yaptı. 
‘Faizleri artırma zamanı geldi’ ifadesini kullanan Bullard şu anda yapılacak olan ihtiyatlı hareket para politikasında normalizasyona doğru gitmek olur dedi. 
San Francisco Fed başkanı Williams’ın da dediği gibi Bullard geçtiğimiz haftaki kararın ucu ucuna çıkmış bir karar olduğunu belirtti ve Ekim ayında da faiz artışı gelebileceğine dikkat çekti. Diğer yandan her FOMC toplantısı sonrası basın toplantısı yapılması gerektiğini savundu St Louis Fed başkanı.
Çin’de ekonomik büyümenin daha da yavaşlayabileceğini dile getiren Bullard fakat bunun yeni bir problem olmadığını ve Fed’in finansal piyasalardaki gelişmelere reaksiyon göstermemesi gerektiğini ifade etti.
Bu sene oy vermiyor fakat önümüzdeki sene oy verecek Fed başkanlarından biri Bullard. Cleveland Fed başkanı Mester ile birlikte Kansas City Fed başkanı George da 2016’da oy verecek olan diğer şahin Fed başkanları. Yani önümüzdeki sene rotasyondan dolayı oy vermeye başlayacak olan Fed bölge başkanları bu sene oy veren başkanlara göre daha şahin para politikası duruşuna sahipler. Kısacası önümüzdeki sene bu seneye nazaran daha şahin bir FOMC göreceğimizi söyleyebiliriz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.