Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 21.08.2015

Piyasaların Çin Fobisi Büyüyor

Borsanın çöküşü, yuan devalüasyonu derken Çin üzerindeki kara bulutlar dağılmıyor. Bugün sabah saatlerinde açıklanan Caixin flaş imalat PMI 47.1 ile son 6.5 yılın en düşük seviyelerine, yani 2008 – 2009 krizi seviyelerine geriledi.
Yani dünyanın en büyük ikinci ekonomisi ile ilgili endişelere her gün bir yenisi eklenerek global ekonomik büyüme üzerindeki riskleri de giderek artırıyor. Daha önce HSBC flaş imalat PMI olarak bilinen veri tüm yatırımcılar tarafından Çin ekonomisindeki gidişatı anlayabilmek için yakınan takip ediliyor. 50.0 altında bir rakam imalat sektöründe daralmanın işareti ve endeks son altı aydır bir türlü 50.0 üzerine çıkamadı.
Hükümetin attığı teşvik edici adımlar, merkez bankası PBoC’den gelen faiz ve munzam karşılık indirimleri şimdiye kadar herhangi bir etki göstermemiş gibi görünüyor. Çinli yetkililerin %7.00 büyüme hedefine ulaşabilmek için ekonomiyi canlandırıcı adımların gelme ihtimali oldukça yüksek.
Çin’de olan bitenler sadece Çin’i ilgilendirir deyip görmezden gelemiyoruz çünkü global ekonominin dengesi açısından çok önemli bir oyuncu ve başta Fed olmak üzere bir çok merkez bankası kararlarını verirken Çin faktörüne ciddi bir ağırlık veriyor.
Tutanaklar Eylül ayı faiz artışı bekleyenleri hayal kırıklığına uğratmıştı. Çin imalat PMI da Eylül ayı faiz artışı isteyenlerin sayısını artıracak değil azaltacak bir veri ve dolar üzerindeki etkisini de hemen gördük. USDJPY 123.00 altına gerilerken, EURUSD 1.13 seviyelerini test ediyor. Paritede 1.15 – 1.08 bandının üzerine doğru hareket devam ediyor ve bugün Avrupa’dan gelecek olan PMI verileri hayal kırıklığı yaratmazsa yukarı iştahı canlı kalacak.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.