Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 20.11.2015

Fed Aralık İçin Kararını Verdi mi?

Asya seansında ne Japonya ne Çin ne de Avustralya’dan piyasaya hareket getirecek bir veri açıklanmadı. Veri yoktu fakat takvime baktığımızda önemli bir merkez bankası üyesi, Fed başkan yardımcısı Fischer San Francisco’da bir konuşma yaptı.
Fischer, Fed’in ikinci adamı ve kararlarda en fazla sözü geçen üyelerden biri. Bu nedenle de yaptığı yorumlar ve verdiği mesajlara ekstradan bir önem veriliyor Aralık ayı açısından. Orta yolcu bir üye olarak biliyoruz Fischer’i. Daha önceki İsrail Merkez Bankası başkanlığı döneminde de gerektiğinde şahin gerektiğinde güvercin bir duruş benimseyebiliyordu.
Gece yaptığı açıklamalarda da yine orta yolcu bir tutum görüyoruz. Aralık’ta faiz artışı konusunda henüz nihai bir kararın verilmediğini söyleyen Fischer sıfır seviyesinde faizlerin uzun vadeli normal olmadığını belirtti. Fischer bazı önemli merkez bankalarının (Fed,BoE) yakın gelecekte faiz artırmaya başlayacağını ifade ederken, ‘piyasalara sürpriz yaşatmamak için elimizden geleni yapıyoruz’ ifadesini kullandı. 
Konuşmanın geri kalanında baktığımızda Asya ekonomileri ile ilgili yorumların hakim olduğunu görüyoruz. Asya’daki büyüme performansının önümüzdeki yıllarda hala diğer bir çok bölgedeki ekonomik performansın üzerinde olacağını söyleyen Fischer emtia fiyatlarındaki düşüşün arkasındaki en önemli nedenlerden biri olarak yavaşlayan Çin ekonomisini gösterdi. Ayrıca Çin’in global ekonomi için öneminin daha da artacağını, Hindistan’ın da yabancı yatırım ile ilgili kısıtlamaları gevşetmesi durumunda Asya bölgesinde büyümeyi hızlandırabileceğini söyledi Fischer.
Asya demişken haftanın son gününde borsalar ne yapmış bir bakalım hemen. Çin Şangay endeksi %0.35  ve Avustralya ASX endeksi %0.26 artıda kapanırken, Güney Kore KOSPI ve Japonya Nikkei yatay bir seans geçirdi.
Pariteler tarafında da NZDUSD hariç genel olarak yatay bir hareket görüyoruz. NZDUSD 50 pipslik bir ralli ile iki hafta sonra 0.66 üzerine tırmanırken, EURUSD, GBPUSD, AUDUSD ve USDTRY’de hareketler sınırlıydı.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.