Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 20.01.2016

RBNZ Tekrar Faiz İndirmek Zorunda Kalabilir

Yeni Zelanda’dan enflasyon raporu yayınlandı. Çeyreklik bazda %-0.5, yıllık bazda %0.1 ile beklentiden daha kötü rakamlar ve son yedi yılın da en düşük seviyelerinde. Düşük enflasyon ve yavaşlayan ekonomik büyüme nedeniyle RBNZ geçtiğimiz sene içinde her biri 25 baz puan olmak üzere dört faiz indirimine gitmişti.
En son Aralık ayında Fed faiz artırırken Yeni Zelanda Merkez Bankası RBNZ 25 baz puanlık indirimle politika faizini %2.50 seviyesine çekmişti ve gelen ekonomik verileri takip ederek gerekmesi durumunda tekrar faiz indirebileceğini belirtmişti. Enflasyon RBNZ’nin hedefi olan %1 – %3 bandından giderek uzaklaşıyor ve petrol fiyatlarındaki gidişat enflasyon için de iyimser olmamızı engelliyor.
RBNZ’nin bir sonraki para politikası kurulu toplantısı 27 Ocak’ta. Kurlar bu seviyelerden daha yüksek seviyelerde olsa o toplantıda RBNZ’den yeni bir faiz indirimi gelme ihtimali yüksek derdik fakat RBNZ attığı adımların etkisini ölçebilmek için beklemeyi tercih edebilir 27 Ocak’ta.
Fakat hem yeni yılın başlamasıyla yeniden kendini gösteren Çin endişeleri hem de petroldeki düşüşün enflasyon üzerinde yarattığı baskı nedeniyle RBNZ’den önümüzdeki bir kaç toplantıda yeni faiz indirimi veya indirimleri gelme ihtimali yüksek bizce. Bu da NZDUSD’de yükselişlerin geçici olmasına neden olacak bizce.
Asya borsalarında pek iyimser bir tablo görmüyoruz. Çin Şenzen CSI300 endeksi %1.50, Şangay bileşik endeksi %1.00 kayıp yaşarken, Avustralya ASX endeksi %1.25, Japonya Nikkei endeksi %3.70, Güney Kore KOSPI ise %2.34 ekside kapandı. Bu arada hem Nikkei hem ASX endeksi en yakın tepe seviyesinden düşüş %20’ye çok yaklaştı. Yani bu iki endeks teknik olarak ayı piyasasına girmek üzereler.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.