Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 19.11.2015

BoJ’da Her Şey Bildiğimiz Gibi

Japonya merkez bankası BoJ para politikası kararlarını açıkladı. Beklendiği gibi faizleri değiştirmeyen BoJ, varlık alım programında da bir değişiklik yapmadı. Yani yıllık 80 trilyonluk varlık alım programı hedefine devam ediyor BoJ.

Kiuchi her zaman olduğu gibi kararlara itiraz eden üye olurken banka ekonomi ile ilgili görünümünü değiştirmedi ve ılımlı toparlanmanın devam ettiğine dikkat çekildi. Karar metninde en dikkatimizi çeken ifade ise enflasyon beklentilerinde bazı zayıflamalar yaşandığına dair ifade.
Kararlar sonra basının karşısına geçen Kuroda’dan ise iyimser tondaki açıklamaların daha ağırlıkta olduğunu görüyoruz.  Ekonominin iyileşmeye devam ettiğini söyleyen Kuroda enflasyon beklentilerinde genel olarak bir artış olduğunu belirtti.
Parasal gevşeme hamlelerinin istenen etkileri gösterdiğini ifade eden Kuroda %2 enflasyon hedefine 2016 ikinci yarıda ulaşmayı bekliyor. Ayrıca riskleri kontrol edip gerektiği taktirde para politikasında ayarlamalar yapabileceğini ifade etti BoJ başkanı.
BoJ enflasyonda önümüzdeki aylarda artış bekliyor ve şimdilik daha fazla gevşeme için pek de istekli görünmüyor. Diğer yandan Fed’in Aralık faiz artışı büyük oranda fiyatlanmış gibi. Piyasanın merak ettiği faiz artışları sırasında izleyeceği yol. Yani ne sıklıkta ve ne büyüklükte olacağı artışları.
Bu nedenle daha önce de belirttiğimiz gibi USDJPY’deki yükselişler eskisi kadar hızlı ve güçlü değil fakat hala yönün yukarı olduğu gerçeği de değişmedi. Fed ile BoJ arasındaki para politikası ayrışması olduğu gibi devam ediyor. Sadece bu makas bundan sonra daha önce beklendiği kadar açılmayabilir.
Dünkü FOMC tutanaklarında Aralık ayı için net bir sinyal var. Fakat aynı zamanda faiz artışlarının kademeli olacağına da daha bir vurgu yapılıyor. Bu da şimdilik dolar üzerinde baskı yaratmış gibi. 100.00 seviyelerine doğru yürüyen dolar endeksi gece gelen satışlarla 99.10’lara kadar geriledi. Avrupa açılışında ise tekrar 99.30 üzerine toparlanmış durumda. Yani aslında sanki dolarda alışta olanlara dolar endeksi 100.00 direncine yaklaşırken bir kar alım fırsatı sunmuş gibi tutanaklar. Orta ve uzun vadeli güçlü dolar görünümü değişmiş değil.
Borsalarda Fed’in faiz artışlarının kademeli olacağına dair yaptığı vurguya pozitif bir tepki var. Çin Şangay endeksi %1.36, Japonya Nikkei %1.07, Güney Kore KOSPI %1.33 ve Avustralya ASX %2.00 üzerinde artıda kapattı günü. Avrupa borsaları da yeni güne alıcılı başladılar.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.