Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 19.10.2015

Çin’de Soğuma Devam Ediyor

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi, hatta kimi hesaplamalara göre ABD’yi geçerek dünyanın en büyük ekonomisi koltuğuna oturan Çin üçüncü çeyrek büyüme rakamlarını açıkladı. 
Ulusal İstatistik Bürosu (NBS) tarafından açıklanan rakamlara göre Çin ekonomisi üçüncü çeyrekte yıllık bazda %6.9, çeyreklik bazda ise %1.8 büyüdü. %6.9 önceki çeyreğe göre düşük fakat %6.8’lik beklentinin bir tık üzerinde. 2009 ilk çeyrekten bu yana ilk kez %7.0 altına gerilemiş oldu büyüme böylece ve beklentilerin hafif üzerinde olsa da Çinli yetkililerden büyümeyi destekleyici yeni önlemlerin önünü kesmeyecek. Tabi verinin güvenirliği ile ilgili şüpheler de her Çin verisinde olduğu gibi hemen gündeme geldi.
Büyüme ile birlikte sanayi üretimi, sabit varlık yatırımları ve perakende satışlar açıklandı ve çok sevindiren bir tablo yok. Sanayi üretimi %5.7 ile beklenti altı kalıp son yılların en düşük seviyelerine gerilerken sabit varlık yatırımları da %10.3 ile hayal kırıklığı yarattı. Diğer yandan perakende satışlar %10.9 ile beklentinin hafif üzerinde.
Veriler sonrası Çin ulusal istatistik bürosundan gelen açıklamada ekonominin makul seviyelerde faaliyet gösterdiğine, ekonomi üzerinde aşağı yönlü baskı olduğuna ve yavaşlamanın büyük ölçüde zayıf küresel ekonomi kaynaklı olduğuna dikkat çekildi. İhracata dayalı bir ekonomiye sahip Çin küresel çaptaki zayıflamanın en büyük mağdurlarından biri. Dış talepteki gerilemeye çare olarak iç talebi canlandırmaya çalışıyor yetkililer ve perakende satışların beklenti üzeri ve önceki aya göre daha iyi gelmesi verilerin belki de tek sevindirici tarafı.
Asya borsalarının haftanın ilk günündeki performansı piyasaların ya şu ana kadar Çin verilerinin iyi olup olmadığını hala çözmeye çalıştığını ya da verileri pek önemsemediğini düşündürüyor. Çin Shanghai endeksi kapanışa doğru yatay. Güney Kore KOSPI ve Avustralya ASX endekslerinde de durum aynı. Japonya Nikkei endeksi ise %1’e yakın satıcılı kapandı.
Pariteler tarafında ise AUDUSD ve NZDUSD gibi pariteler Çin büyüme verilerinin beklentiden hafif de olsa iyi gelmesini kutluyor gibi. EURUSD, GBPUSD ve USDJPY ise Asya seansında yatay bir seyir izlediler diyebiliriz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.