Enflasyondan Gelen Artış Verileri

Bu Veriler Fed’i Sevindirir

Enflasyon Fed’in faiz artışları için en fazla önem verdiği ekonomik göstergelerden biri ve ABD’den bugün enflasyon verileri yayınlandı. Verilere göre Ocak ayında TÜFE %1.4 ile beklentinin bir tık üzerinde artarken önceki ayın da iki katı kadar geldi. %2.1 seviyesinde sabit kalması beklenen yıllık çekirdek TÜFE ise %2.2 seviyesine yükseldi.
Aylık bazda da hem çekirdek hem manşet TÜFE beklentiden daha iyi. Diğer yandan reel haftalık kazançlar ise Aralık ayında sadece %0.1 artarken Ocak ayında %0.7 artmış yine aynı rapora göre. TÜFE’nin Fed’in hedeflediği enflasyon göstergesi olmadığını hatırlatalım. Fed’in hedeflediği çekirdek bireysel tüketim harcamaları (PCE) fiyat endeksi fakat TÜFE’deki yukarı yönlü hareketlenme PCE fiyat endeksi için de pozitif bir işaret olarak değerlendirilebilir.
Şu anki tahminler ABD’de birinci çeyrekte %2.5 ile %3.0 arası bir büyümeye işaret ediyor ve istihdam görünümü sağlam. Eğer enflasyondaki yukarı yönlü hareketlenme devam eder ve önümüzdeki süreçte finansal piyasalarda bir rahatlama dönemi başlarsa Fed için bu sene içinde faiz artışları yine güçlü bir şekilde masaya gelebilir.
ABD’nin kuzey komşusu Kanada’dan da Ocak ayı enflasyon ve perakende satışlar yayınlandı aynı anda. Hem manşet hem çekirdek TÜFE yıllık bazda %2.0 ile beklentiden iyi gelirken perakende satışlar Ocak ayında o kadar da iyi gitmemiş. Manşet perakende satışlar %2.2 ile beklentilerin üç katı kadar gerilerken çekirdek perakende satışlarda da %1.6 ile beklentilerden daha fazla bir düşüş yaşandı.
Enflasyon tarafında işler Kanada Merkez Bankası’nın istediği gibi gidiyor. Orta noktası %2 olmak üzere %1 – %3 bandında bir enflasyon hedefliyor BoC ve TÜFE şu an tam da hedeflenen seviyede. Kanada için asıl problem düşen petrol fiyatlarının büyüme, istihdam ve iç talep üzerindeki olumsuz etkisi. Ay başında yayınlanan istihdam raporu işsizlik oranının %7.2 ile son iki senenin en yüksek seviyelerine yükseldiğine işaret ediyordu. Veriler böyle kötü gelmeye devam ederse BoC üzerindeki faiz indirimi baskısı daha da artar.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.