Piyasalarda Asya’dan Gelen Açıklamalar

Asya’da Veri Yok Fakat Açıklama Çok

Ekonomik takvimin boş olduğu Asya seansında merkez bankası üyelerinden gelen açıklamalar ön plana çıkıyor. Avustralya Merkez Bankası RBA üyelerinden Edwards, AUDUSD’nin 0.65 bölgesinde olması durumunda daha rahat olacağını söyledi ve AUD’nin emtia fiyatlarındaki düşüşü henüz tamamen yansıtmadığını açıkladı. Edwards ayrıca Fed’in bundan sonraki faiz artışlarını ertelemesini beklediğini ifade etti.
Başkan Stevens daha önceki açıklamalarında 0.75 seviyelerini işaret etmişti fakat anlaşılan emtia fiyatlarındaki düşüşün devam etmesi nedeniyle RBA daha da aşağıları istiyor kurlarda. AUDUSD için görüşümüz değişmiş değil. Zaman zaman toparlanmalar gelmeye devam edebilir fakat trend hala aşağı ve özellikle 0.75 bölgesine doğru yükselişler uzun vadeli satış fırsatı.
İngiltere Merkez Bankası BoE üyelerinden Weale ise piyasanın faiz beklentilerine pek katılmıyor gibi. Bir kaç toplantı öncesine kadar faiz artışı için oy veren BoE’nin şahin üyelerinden biri Weale ve yaptığı açıklamada eğer BoE faiz artışı konusunda piyasaların tahmin ettiği kadar beklerse şaşırırım dedi. Weale ayrıca maaş baskının önemli olduğunu ve güçlenen sterlinin enflasyon üzerinde yarattığı baskı sonsuza kadar devam etmeyecek dedi.
San Francisco Fed Başkanı Williams Fed’in negatif faiz uygulama fikrinin çok uzak göründüğünü ve Çin’den gelen veriler ile ilgili çok endişelenmediğini söyledi. Parasal desteğin kademeli olarak kesilmesinin önemli olduğunu söyleyen Williams, piyasaların altından kilimi bir anda çekemeyiz diye ekledi. Williams ayrıca ABD ekonomisinin durumu ile ilgili endişelenmek için ciddi bir neden olmadığını ve ABD’de resesyon işareti görmediğini belirtti.
Asya borsalarındaki genel renk kırmızı. Şangay Bileşik endeksi ve Şenzen CSI300 endeksi hafif ekside kapanırken, Japonya Nikkei %1.40 ve Avustralya ASX %0.80 kayıpla kapandı. Güney Kore KOSPI endeksi ise %0.40 artış ile pozitif ayrıştı diğer önde gelen Asya borsalarından.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.