Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 19.01.2016

Çin’de Büyüme Yavaşlamaya Devam Ediyor

Dünyanın en büyük ikinci hatta bazı hesaplamalara göre artık en büyük ekonomisi Çin dördüncü çeyrek büyüme rakamlarını yayınlandı. Çin Ulusal İstatistik Bürosu’ndan gelen verilerin güvenilir olduğu varsayarak dördüncü çeyrek ve 2015 genelinde Çin ekonomisi nasıl bir performans göstermiş analiz etmeye çalışalım.
Dördüncü çeyrekte önceki yılın aynı çeyreğine göre %6.8 ile %6.9’luk beklentinin bir tık altında büyüyen Çin, çeyreklik bazda da %1.6 ile %1.8’lik beklentinin altında büyüdü. 2015 yılında ise %6.9’lık bir büyüme var ve son 25 yılın en düşük büyüme rakamı bu.
Yani hafif beklenti altı bir veri ve Çinli yetkililerden ekonomiyi destekleyici adımların devam etmesini sağlayacak fakat piyasada paniğe neden olacak kadar da kötü değil. Endekslere baktığımızda borsaların da bizimle aynı fikirde olduğunu görüyoruz. Çin Şangay bileşik endeksi %3.22 artıda, Şenzen CSI300 endeksinde ise %3’ye yakın prim var.
Büyüme verisiyle birlikte Aralık ayına ait kritik veriler açıklandı. Sanayi üretimi %5.9, sabit varlık yatırımları %10.0 ve perakende satışlar %11.1 ile beklentilerin hafif altı kaldı. Perakende satışlara ayrı bir dikkat çekmek istiyoruz çünkü Çin’de imalat ve ihracata dayalı bir ekonomik yapıdan iç tüketim ve hizmetler sektörüne dayalı bir yapıya dönüş çabası var ve perakende satışlar bunu izlemede en önemli göstergelerden biri.
Diğer Asya borsalarında da alıcılı bir seans geride kaldı. Japonya Nikkei %0.55, Avustralya ASX %0.90, Güney Kore KOSPI %0.60 artıda kapandı ve Avrupa borsaları da güne pozitif bir başlangıç yaptı. Yani zayıf büyüme verisi şimdilik piyasalarda yeni bir Çin gerginliğine neden olmuş değil.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.